Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України" інформує

20 вересня — Всесвітній день боротьби із гінекологічним раком.

20 вересня — Всесвітній день боротьби із гінекологічним раком. Цей день був започаткований у 2019 році членами асоціації європейських онкологів-гінекологів (ESGO) з метою підвищення обізнаності серед громадськості питань профілактики, раннього виявлення, розуміння симптомів і пропаганди здорового способу життя. Третину усіх випадків гінекологічного раку можна попередити, якщо жінка вчасно та регулярно проходить профілактичні обстеження. Гінекологічні онкозахворювання є одними з найпоширеніших видів раку серед жінок. Захворювання шийки матки, у тому числі і передпухлинні, найбільше зустрічаються у тих, хто уникає медичних оглядів. Рак шийки матки провокується вірусом папіломи людини. Тому ранній початок статевого життя, часта зміна статевих партнерів, паління та хронічні запальні захворювання шийки матки є основними факторами ризику виникнення даної патології. Злоякісне новоутворення шийки матки виявляється через кровотечі під час і після статевого акту, під час менопаузи, кров’янисті виділення між менструаціями. У такому разі хворому слід якнайшвидше отримати консультацію лікаря-гінеколога-онколога. Рак тіла матки та яєчників найчастіше виникає на фоні гормональних порушень. До основних факторів ризику раку матки відносяться початок менструації в ранньому віці та її закінчення в пізньому віці, відсутність пологів протягом репродуктивного життя, гіпертонія, ВІЛ, венеричні захворювання, неконтрольований прийом оральних контрацептивів, генетична схильність. Виражених ознак раку матки та яєчників не існує, і на початку захворювання протікає безсимптомно. Ризик розвитку злоякісної пухлини збільшується після 40 років. Перші ознаки раку яєчників або раку ендометрія жінки часто плутають з порушенням травлення або гормональними порушеннями. Важливо звертати увагу на своє тіло і знати, що для вас нормально, а що — ні. Тоді ви зможете помітити попереджувальні ознаки або симптоми гінекологічного раку. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви помітили будь-які з таких симптомів: Нетипові вагінальні кровотечі, зокрема, між менструаціями, після сексу або після настання менопаузи; Нетипові вагінальні виділення, наприклад, темного кольору, з кров’ю або неприємним запахом;  Незрозумілий біль або дискомфорт у попереку, в області тазу, живота, особливо якщо він триває більше декількох тижнів; Здуття, якщо воно не минає після менструації, або ж якщо ви відчуваєте ситість від невеликої кількості їжі; Часте сечовипускання, а також якщо відчуваєте свербіж, печіння або біль при сечовипусканні;  Зміни менструального циклу, наприклад, рясніші ніж зазвичай місячні. Варто пам’ятати, що шанси побороти недугу є на кожній стадії, але рання діагностика суттєво їх збільшує. Тому жінкам потрібно обов’язково звернутися до лікаря у разі появи будь-яких негативних змін у своєму організмі. Але захворюванню легше запобігти, ніж його лікувати. Тож не чекайте симптомів, а регулярно відвідуйте лікаря-гінеколога, навіть, якщо нічого не турбує.                            

14:30:49 20.09.2024

Що маємо знати про кашлюк?

Кашлюк — гостре інфекційне захворювання бактеріальної етіології, з повітряно-краплинним механізмом передачі, при якому провідним клінічним симптомом є затяжний спазматичний кашель.   Збудником хвороби є бактерія – кашлюкова паличка Bordetella pertussis, передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини, що знаходиться поруч зі здоровою.  Крапельки слизу, що виділяються хворим під час дихання, чхання, кашлю поширюються на відстань 1-2м. Грампозитивна бактерія гине в зовнішньому середовищі під дією ультрафіолетових променів, при термообробці або впливі антисептика. У висохлих виділеннях збудник зберігає життєздатність протягом кількох годин.  Основними клінічними проявами кашлюку в дітей є сильні напади затяжного кашлю (особливо вночі), які можуть закінчуватись блювотою. Кашель супроводжується синюшністю та набряклістю обличчя, можливі носові кровотечі, крововиливи в шкіру, мозок та кон’юнктиву очей. Найбільш небезпечний кашлюк для дітей періоду новонародженості, особливо недоношених, оскільки напад кашлю може супроводжуватися зупинкою дихання (апноє) та судомами, що можуть стати причиною смерті. Іноді кашлюк називають “хворобою 90 днів”, оскільки кашель може тривати три місяці і навіть до пів року.  Єдиним методом профілактики кашлюку є - вакцинація. Щеплення проводяться за віком: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців (четверте щеплення). Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (далі — АаКДП), так і з цільноклітинним (далі — АКДП) кашлюковим компонентом. Перенесений кашлюк в анамнезі не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби. Щеплення проти кашлюку проводиться дітям до 6 років 11 місяців 29 днів. Вакцинація дасть змогу захистити дитину від хвороби та її ускладнень Підсумуємо, кашлюк  – це важке  захворювання, яке може мати тривалі наслідки, особливо для маленьких дітей. Хоча він може починатися  як звичайна застуда,  проте можливі важкі  ускладненння і навіть летальні випадки. Розуміння симптомів кашлюку  і його раннє виявлення є ключовими для ефективного лікування та запобігання поширенню хвороби. Захист від кашлюку через вакцинацію є найбільш ефективним способом профілактики. Вакцина не тільки зменшує ризик розвитку захворювання, але й сприяє формуванню колективного імунітету, зменшуючи шанси передачі інфекції від людини до людини.        

09:37:29 18.09.2024

9 вересня - Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром ( ФАС)

9 вересня - Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром ( ФАС).  Це стан дитини, який виникає внаслідок впливу алкоголю під час вагітності матері. ФАС викликає пошкодження мозку дитини та проблеми з її розвитком.   Немає жодної дози алкоголю, яку можна вважати безпечною для вживання під час вагітності.   Через вживання матір’ю алкоголю під час вагітності може статися викидень, мертвонародження, передчасні пологи та, власне, народження дитини з вродженими вадами. ФІЗИЧНІ ВАДИ: специфічні риси обличчя, включаючи короткі очні щілини, дуже тонку верхню губу, короткий задертий ніс і гладку поверхню шкіри між носом і верхньою губою; деформацію суглобів та кінцівок; повільний фізичний ріст до та після народження; проблеми із зором чи слухом; мала окружність голови й розмір мозку; пороки серця і проблеми з нирками й кістками; проблеми з мозком і центральною нервовою системою (ЦНС). ПРОБЛЕМИ З МОЗКОМ і ЦНС: погана координація або рівновага; інтелектуальну недостатність, порушення навчання та затримку розвитку; погана пам'ять; проблеми з увагою та опрацюванням інформації; труднощі з міркуваннями та розв’язанням проблем; труднощі з розумінням наслідків вибору; погані навички судження; знервованість або гіперактивність; швидка зміна настрою; соціальні та поведінкові проблеми. ПРОБЛЕМИ У ВЗАЄМОДІЇ З ІНШИМИ : труднощі в школі; проблеми з іншими людьми; погані соціальні навички; проблеми з адаптацією до змін або переходом від одного завдання до іншого; проблеми з поведінкою та контролем; викривлене поняття часу; труднощі у плануванні або роботі над досягненням мети   Деякі з цих симптомів можуть призвести до труднощів у школі, які можуть зберігатися і в дорослому віці та ускладнювати пошук роботи, соціальну адаптацію тощо.  Крім того, немає спеціального лікування фетального алкогольного синдрому, адже неможливо відновити пошкоджений мозок дитини. Але рання діагностика та підтримка можуть мати велике значення.   ПРОФІЛАКТИКА АЛКОГОЛЬНОГО СИНДРОМУ Жінкам, які планують вагітність, потрібно заздалегідь припинити вживати спиртне. У разі якщо вагітність не планувалася, краще позбутися шкідливої звички, щойно тест показав дві смужки. А якщо майбутня мама вважає, що має проблеми з алкоголем, варто знайти хорошого спеціаліста-нарколога. Він допоможе подолати залежність від алкоголю, виносити і народити дитину. Пам’ятайте, що фетального алкогольного синдрому можна уникнути, якщо ви не вживаєте алкоголь під час вагітності!  

11:48:57 09.09.2024

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь