11:27:57 18.12.2024
Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України" інформує
Травми — дуже поширене явище серед осіб різних вікових категорій, особливо у дітей та людей похилого віку. Можна сказати, що травми мають сезонний характер, оскільки кількість травм значно збільшується у зимовий період, особливо, коли є ожеледиця.
До найпоширеніших травм відносять:
забій;
вивих;
перелом;
розтягнення.
Види травм:
За відношенням до шкірних покривів:
Відкриті — пошкоджені покрови організму.
Закриті — шкіра та слизові оболонки залишаються цілими.
За основним ушкоджуючим фактором:
механічні
термічні
хімічні
електричні
поєднані
та ін.
Виробнича травма — травма, отримана людиною внаслідок впливу виробничих чинників.
Побутова травма — травма, отримана людиною поза виробництвом.
Для того щоб уникнути травматизму, достатньо дотримуватися простих рекомендацій, найефективнішими серед них є:
уважно дивіться під ноги та ідіть не поспішаючи, особливо коли переходите дорогу, коли під ногами слизько та коли на вашому шляху можлива наявність перешкод;
якщо відчуваєте, що втрачаєте рівновагу, обіпріться на щось, присядьте, попросіть сторонньої допомоги в оточуючих;
якщо на дворі ожеледиця не варто одягати взуття на підборах;
якщо Ви хочете уникнути травматизму власної дитини, потрібно прибрати з підлоги зайві предмети через які дитина може перечепитися, те ж стосується осіб похилого віку.
Надання першої допомоги
Надання першої допомоги в травматичних ситуаціях є ключовим етапом, який може врятувати життя. Найважливіші принципи:
Забезпечте безпеку. Перш ніж надавати допомогу, переконайтеся, що оточуюча обстановка безпечна для вас та постраждалого.
Викличте допомогу. Негайно викличте медичну допомогу, подзвонивши на екстрений номер.
Оцініть стан постраждалого. Визначте вид травми та оцініть ступінь важливості поранень.
Зупиніть кровотечу. У випадку кровотечі накладіть тугий стерильний бинт і підтримуйте постраждалого в спокійному положенні.
Надайте допомогу при порушеннях дихання. Якщо постраждалий не дихає, розпочніть штучне дихання та серцебиття.
Зберігайте спокій. Навіть у стресових ситуаціях важливо залишатися спокійним та впевненим.
Навчання наданню першої допомоги є важливою частиною загального здоров’я та безпеки. Знання основних принципів та навичок може врятувати життя та допомогти уникнути серйозних ускладнень в травматичних ситуаціях.
Зберігайте ці навички, бережіть своє та інших життя.
Профілактичний медичний огляд...
Медичні огляди дозволяють своєчасно виявляти різні захворювання на ранній стадії розвитку. Лікарі можуть порадити численні аналізи і профілактичні огляди, щоб допомогти виявити будь-який ризик для пацієнта. Аналізи призначаються на основі віку, статі, історії і способу життя людини. Вони допоможуть виявити захворювання на початку, полегшуючи їх лікування. За результатами обстеження лікар може попередити і/або дати пораду про те, як ви можете краще підтримувати своє здоров’я. При виявленні патології на ранній стадії лікування зводиться до незначних змін у способі життя. Ігноруючи сигнали нашого організму та перші ознаки порушення його роботи, ми прирікаємо себе на важчий перебіг хвороби надалі та впоратися з нею стає складно як фізично, так і матеріально.11:15:49 17.12.2024
Переохолодження. Як розпізнати та які вжити заходи...
Холодова травма або переохолодження – один із найбільших ризиків, які несе із собою зима. Загальне переохолодження розвивається поступово і є дуже небезпечним. Як його розпізнавати та що робити, якщо у вас або у людини поряд є ознаки загального переохолодження? Можна помітити, що на вулиці вже суттєво похолодало, тому важливо тепло одягатися, щоб вразі чого не отримати переохолодження.10:51:46 17.12.2024
Зараз коли більшість з нас мають перебої зі світлом, багато хто користується приладами, що виділяють чадний газ. Він є надто небезпечним для нашого організму. Тому аби вберегтися від нещасного випадку варто бути обізнаним!
Чадний газ без кольору, запаху і смаку. Виявити його складно, а отруєння відбувається швидко – після того, як чадний газ потрапляє в організм, він з'єднується з гемоглобіном. Як наслідок, кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинами, через що людина гине, як від задухи.
Прилади, під час роботи яких може виділятися чадний газ:
двигуни внутрішнього згоряння автомобілів та суден;
дров’яні/газові/вугільні печі;
портативні бензинові генератори;
мийні машини;
каміни;
вугільні грилі;
газові водонагрівачі;
гасові обігрівачі тощо.
Від чого залежить ступінь отруєння чадним газом ?
Від об’єму, концентрації його в повітрі та часу, впродовж якого людина вдихає чадний газ.
Симптоми ураження чадним газом:
головний біль;
нудота;
прискорене дихання;
слабкість, відчуття втоми;
запаморочення;
сплутаність свідомості.
В окремих випадках може виникнути гіпоксія (сильний дефіцит кисню), що призведе до незворотних пошкоджень мозку або серця.
Якщо ви відчули отруєння чадним газом:
вимкніть усі прилади, крім електричних;
відкрийте вікна, аби впустити у приміщення повітря; викличте аварійну газову службу (телефон 104).
Домедична допомога при отруєнні чадним газом:
Викличте швидку допомогу.
Вийдіть або винесіть постраждалого на свіже повітря.
Покладіть під голову постраждалому подушку.
Розстебніть постраждалому комір та пояс.
Поради від Міністерство охорони здоров’я України: як вберегтися від отруєння чадним газом:
Не залишайте ввімкнені газові прилади без нагляду.
Для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади. Не використовуйте газову плиту для обігріву квартири!
Регулярно перевіряйте газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи на справність.
У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.
Не встановлюйте електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні.
Часто провітрюйте приміщення, в якому є газові прилади.
Встановіть прилад для визначення концентрації чадного газу.
Не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція.
Не використовуйте генератор чи будь-які бензинові двигуни на відстані менше ніж 6 м від вікон, дверей чи вентиляційних отворів.
10:23:16 10.12.2024
Здоровий спосіб життя - це запорука здоров’я та довголіття.
13:57:31 04.12.2024
13:54:30 04.12.2024
3 грудня Міжнародний день людей з інвалідністю
Відзначення цього дня має одну велику мету — привернення уваги до проблем людей з інвалідністю та захисту їхніх прав, гідності та добробуту. Через війну чимало українців втрачають своє здоров’я. Кількість людей з інвалідністю як серед військових, так і цивільних, на жаль, збільшується. Станом на листопад 2024 року кількість людей з інвалідністю зросла з 2,7 мільйона до 3 мільйонів осіб. Інвалідність — це соціальне явище, а не вирок. Вона не впливає на ментальний стан, розум чи почуття гумору. Відсутність кінцівки не робить людину інакшою. Не робить людину слабкішою. Не робить людину гіршою за вас. Та й не вимагають особи з інвалідністю чогось особливого, лише елементарне – можливість жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми. Як доводить практика, люди з особливими потребами можуть бути і стають повноцінними членами суспільства, які надихають своїм прикладом багатьох, зокрема й абсолютно здорових людей. Такі люди вражають нас своєю силою духу і цілеспрямованістю. Їх успіхи в різних сферах, таких як спорт, наука та громадське життя, свідчать про те, що вони здатні досягти великих висот. Це важливе нагадування для нас, що кожна людина має потенціал та можливості для самореалізації. Варто пам'ятати, що, попри їхні досягнення, ці люди часто зустрічаються з численними викликами в щоденному житті. Саме тому важливо виявляти їм підтримку та допомагати долати перешкоди та сприяти створенню суспільства, де кожна особа може відчувати себе повноцінною. Тобто ми маємо ставитися до людей з інвалідністю так само, як ми ставимося до людей без інвалідності, не нав’язувати свою допомогу. Ми маємо розуміти, що люди з інвалідністю — такі самі люди, як інші. Їх буде ставати все більше. Ми будемо країною, де буде багато людей з інвалідністю. Наше завдання — забезпечити цим людям безбар’єрне пересування містом і комфортне перебування поряд з тими людьми, які не мають інвалідності. Для них мають бути створені такі умови, які дають змогу відчувати себе рівними серед рівних. Адже саме ставлення до інвалідів визначає ступінь цивілізованості суспільства. Захищаючи гідність таких особливих людей, ми захищаємо своє людське обличчя.13:53:42 03.12.2024
Згідно з визначенням ВООЗ, здоров'я — це не лише відсутність хвороб, а стан фізичного, соціального і психічного добробуту (освіти, доходу, умов життя). Показники, що відображають суб'єктивний рівень добробуту, включають задоволеність життям та самооцінку здоров'я. Гендерночутливий підхід до здоров’я демонструє, що рівність між чоловіками та жінками позитивно впливає на стан здоров'я обох.
Чоловіки часто оцінюють своє здоров’я краще, ніж жінки.
Значна частина хвороб чоловіків зумовлена 5 факторами ризику: нездорове харчування, паління, підвищений артеріальний тиск (АТ), вживання алкоголю та наркотиків.
Основні причини передчасної смертності серед чоловіків
Попри загальну тенденцію до зниження, рівень передчасної смертності серед чоловіків (у віці від 30 до 69 років) у низці країн Європи залишається високим. Спосіб життя чоловіків, їхня схильність до ризиків та моделі звернення за допомогою залежать від багатьох чинників. Важливу роль відіграють місце проживання, зайнятість, освіта, гендерні норми, а також соціальні зв’язки. Вплив цих факторів змінюється залежно від віку, етнічного походження, статусу мігранта/біженця, сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.
Серед причин смертності чоловіків в Україні 86% становлять неінфекційні захворювання, особливо серцево-судинні хвороби, онкологія та травми. Серед травматичних причин смерті лідирують нещасні випадки, ДТП, самоушкодження, самогубства та міжособистісне насильство. У 2016 році 23,7% усього тягаря хвороб серед чоловіків було зумовлено зловживанням психоактивними речовинами, що призвело до психічних розладів, хвороб печінки та інших хронічних захворювань.
Більшість психічних розладів виникає у підлітковому чи молодому віці, і на їх розвиток впливають соціальні, культурні та екологічні чинники, тому тут вимагається комплексний підхід для запобігання суїцидальним настроям. Хоча суїцидальних спроб більше серед жінок, саме чоловіки частіше вчиняють самогубство.
Фактори ризику суїциду серед чоловіків середнього віку
Фактори ризику, пов'язані з самогубством, можна розділити на категорії:
індивідуальні або особистісні фактори ризику (наприклад, психічні розлади, зловживання алкоголем);
фактори ризику, пов'язані зі стосунками або міжособистісні фактори ризику (наприклад, проблеми з інтимним партнером);
соціальні — ізоляція та несприятливе середовище;
фактори ризику, пов'язані з навколишнім середовищем або зовнішні фактори ризику (наприклад, обмежений доступ до медичних послуг, послуг з охорони психічного здоров'я).
До основних факторів ризику, пов'язаних із суїцидальною поведінкою відносяться:
попередні спроби самогубства;
психічні розлади;
зловживання психоактивними речовинами;
хронічні захворювання та інвалідність;
соціальна ізоляція;
доступ до зброї;
відсутність доступу до послуг з охорони психічного здоров'я.
Алкоголь відіграє більшу роль у суїцидальній поведінці серед чоловіків, ніж серед жінок. Це стосується зловживання алкоголем і його впливу на мислення та імпульсивність.
Соціально-економічні та особисті проблеми. Чоловіки середнього віку з труднощами в роботі, фінансах чи правовій сфері мають вищий ризик суїциду порівняно з іншими групами. Сюди також належать проблеми у стосунках, випадки насильства в сім’ї, низький рівень доходу та соціальна ізоляція, що підвищують ймовірність суїцидальних намірів.
Особливі групи ризику. Ветерани, які стикаються з труднощами адаптації та психологічними наслідками бойових дій, мають підвищений ризик суїциду.
Крім того, ЛГБТ+ чоловіки, зокрема гомосексуальні, бісексуальні та трансгендерні, знаходяться під сильним соціальним тиском і стигматизацією, що також може підвищувати ризик суїцидальних настроїв.
Рекомендації щодо профілактики суїцидів серед чоловіків середнього віку
Оновлення планів профілактики: Важливо, щоби профілактичні програми враховували актуальні дані та спеціальні заходи для запобігання суїцидам серед чоловіків середнього віку.
Фокус на ризики та фактори: Необхідно впроваджувати заходи, що враховують основні ризики, такі як депресія, зловживання алкоголем та іншими психоактивними речовинами, доступ до зброї, фінансові труднощі, а також нестача соціальних зв’язків та недостатній доступ до медичних послуг.
Врахування культурних очікувань щодо маскулінностей: Важливо розуміти, як культурні особливості впливають на чоловіче ставлення до звернення за допомогою. В українському контексті чоловічі ролі часто асоціюються з образами сили, витривалості та самостійності, через що звернення по допомогу може сприйматися як слабкість.
Підтримка медичних закладів: Корисно навчати персонал медичних установ та швидкої допомоги розпізнавати ризики суїциду й надавати кризову допомогу чоловікам.
Співпраця з роботодавцями та закладами, що працюють із залежностями: Навчання для персоналу щодо профілактики суїциду, підтримка психічного здоров’я та запобігання самогубствам на робочих місцях та в закладах для людей із залежностями може значно знизити ризики.
14:18:39 22.11.2024
СПРОБУЙТЕ ВІДМОВИТИСЯ ВІД КУРІННЯ - 21 листопада найкращий день, щоб почати
11:37:30 21.11.2024