A A A K K K
для людей із порушенням зору
Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Релігійні переконання публічних діячів – не причина для неподання електронних декларацій

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) 13 січня оголосив вирок у справі щодо судді Київського окружного адміністративного суду, яка відмовилась подавати електронну декларацію через релігійні переконання. Суддю визнано винною у вчиненні злочину, передбаченого ст. 366-3 Кримінального кодексу України (умисне неподання декларації).

Розслідування було проведено за матеріалами Національного агентства з питань запобігання корупції  (НАЗК). Доведення справи до суду та прийняття рішення у справі стало можливим завдяки співпраці антикорупційних органів – НАЗК, Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та ВАКС.

«Будь-який приватний інтерес судді, в тому числі щодо віросповідання, не може впливати на суспільний інтерес на рівні держави. Високі вимоги до статусу судді встановлені Законом України «Про судоустрій та статус суддів», Кодексом суддівської етики, Бангалорськими принципами поведінки суддів та іншими нормативно-правовими актами. Подання декларацій в електронному вигляді є обов’язком публічних діячів і жодних виключень законом не передбачено. За Конституцією, ніхто не може відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань. Особа, приймаючи рішення про зайняття відповідної посади, погоджується з тим, що наслідком такого вибору буде й покладення на неї додаткових обов’язків та обмежень», – зазначив керівник юридичного управління НАЗК Ярослав Любченко.

У чому суть справи?

Суддя Олександра Брагіна надіслала до НАЗК паперову декларацію за 2020 рік. За поясненнями судді, декларацію в електронному вигляді вона не може подати через нібито «релігійні переконання». Начебто через релігію суддя не може використовувати електронний цифровий підпис (ЕЦП), а отже – подати декларацію в електронному вигляді.

НАЗК відмовилося прийняти паперову декларацію, а відповідні матеріали передало до НАБУ для подальшого розслідування. У жовтні минулого року САП та НАБУ повідомили судді про підозру.

«Олександра Брагіна раніше користувалась ЕЦП та подавала електронні декларації, в Реєстрі є її декларації за 2015-2018 роки. Крім того, всі судді мають володіти ЕЦП, щоб підписувати ним свої рішення відповідно до вимог законодавства» – зазначає Ярослав Любченко.

Яке покарання отримала суддя?

ВАКС призначив судді штраф у розмірі 51 тис. грн. Також судді строком на один рік заборонено обіймати посади, за якими передбачено обовʼязок подавати декларацію, крім виборних посад. 

Що було раніше?

У 2020 році суддя оскаржила в Окружному адміністративному суді м. Києва (ОАСК) відмову НАЗК прийняти її паперову декларацію. ОАСК безпідставно задовольнив цей позов та зобов’язав НАЗК прийняти паперові декларації судді. 

НАЗК оскаржило таке рішення ОАСК в апеляційному суді. У липні 2022 року Шостий апеляційний адміністративний суд підтримав позицію НАЗК щодо того, що релігійні переконання не можуть бути підставою для неподання декларації в електронному вигляді.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь