Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Конкурс проєктів (бюджет участі)

Дата: 23.10.2020 13:41
Кількість переглядів: 394

  Що таке бюджет участі (громадський бюджет)?

            Ви давно хочете, щоб у вашій громаді з’явився простір для відпочинку молоді чи організації дозвілля населенню? Мрієте, щоб встановили велодоріжку або маєте інші соціально важливі ідеї? Тоді бюджет участі – ваш шанс зробити свій внесок у розвиток Делятинської ОТГ.

В умовах, коли в свідомості громадян виникає бажання активного залучення до розвитку громади світовий досвід приходить на допомогу.

Понад 1500 міст на всіх континентах вже більш як 20 років втілюють ідею партиципаторного бюджетування (від  англ. слова «participate» – "брати участь") або, звичною для нас мовою, громадського бюджету чи бюджету участі.

Україна ж побачила перспективу лише в 2015 році, але активно переймає світовий досвід та намагається перейти на європейський спосіб бюджетування. Наша держава лише набуває практичні навички та знання щодо громадського бюджетування. Все змінилось два роки тому, коли Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ приїхала в Чернігів, Черкаси та Полтаву з проектом "Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності та встановлення належного партнерства з органами влади".

Саме в безпосередній активній участі свідомих громадян у житті власної громади і полягає ідея громадського бюджетування. Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії.

За останній рік такий простий механізм впливу на владу здобув прихильність у багатьох містах України. Крім перших ініціаторів (Чернігів, Черкаси, Полтава), Бюджет участі  вже діє в більш ніж 20 містах, а в 13 - знаходиться в процесі впровадження. Для населення така можливість  впливу на прийняття органами місцевого самоврядування рішень – це певний тест на потенціал мобілізації громади у встановленні партнерських відносин з органами місцевої влади.

Мешканці, депутати, представники органів місцевого самоврядування, члени громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку громади, які надає бюджет участі. Після консультацій та обговорень у громади формується бачення сторонами, які ідеї слід реалізувати першочергово місцевій владі. Простими словами «бюджет участі» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти.

Етапи реалізації проекту

У бюджеті Делятинської об’єднаної територіальної громади щороку виділятимуться гроші на реалізацію цільової програми «Бюджет участі Делятинської об’єднаної територіальної громади на 2020-2022 роки». Загальний обсяг для реалізації громадських проектів Бюджету участі на 2020-2021 роки становитиме 250,00 тис. грн.

Ви даєте ідею та її технічне обґрунтування, а реалізовує її місцева влада за бюджетні кошти. Головне, щоб вашу ініціативу підтримала громада ОТГ шляхом голосування.

Після подачі пропозиції заявником, проект проходить перевірку. У разі необхідності та  за обов’язкового погодження з автором, до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли верифікацію (перевірку), будуть представлені для голосування громадськості.

Фото без опису

Важливо те, що власне мешканці Делятинської ОТГ своїм голосуванням обиратимуть кращі проєкти. Після затвердження бюджету ОТГ на наступний рік будуть визначені структурні підрозділи виконавчого комітету Делятинської селищної ради, відповідальні за виконання проєктів-переможців. Реалізація проектів відбуватиметься протягом 2021 року, проводитиметься контроль за виконанням завдань, а по завершенню буде здійснено публічний звіт.

Основні вимоги до проектної пропозиції:

  • Одна людина– одна заявка;
  • вартість проектної пропозиції повинна становити  до 50 000,00 грн. на 1 проект та повинна бути втілена протягом одного календарного року;
  • якщо проєктна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, то вона має належати до власності територіальної громади Делятинської ОТГ;
  • реалізація проектної пропозиції можлива лише в тому випадку, якщо вона спрямована на користь всіх громадян, а не на конкретну особу та не має на меті отримання прибутку.

Перевага надаватиметься, насамперед, тим проектам Бюджету участі, які фінансуватимуться за рахунок коштів Делятинської ОТГ, що спрямовані на такі пріоритетні напрямки:

    1. Підтримка ініціатив у сфері благоустрою громади;
    2. Підтримка ініціатив у сфері пропаганди здорового способу життя та популяризації занять спортом;
    3. Підтримка та розвиток освітніх, культурних і творчих ініціатив;
    4. Підтримка громадських ініціатив у сфері енергоефективності та енергозбереження.

Як обиратимуться переможці?

За кращі проекти голосуватимуть не депутати, не члени виконкому Делятинської селищної ради, а виключно фізичні особи, тобто мешканці Делятинської  ОТГ. Як вже повідомлялося, всі заявки, які відповідатимуть вимогам, будуть розміщені на офіційному сайті Делятинської селищної ради. Віддати свій голос зможуть під час заповнення спеціального бланку у Делятинській селищній раді чи в іншому місці на території громади (точні адреси будуть оприлюднені напередодні старту голосування). Важливо, що мешканці Делятинської ОТГ зможуть проголосувати  тільки за 3 проекти – «одни голос – три проєкти».

Поради від експертів

Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя в Делятинській ОТГ в рамках бюджету участі необхідно чітко обрати об’єкт, який можна змінити на краще. Об’єкт необхідно обрати такий, що буде цікавий для більшості жителів Делятинської ОТГ й не викликатиме супротиву в громаді.  Ідея повинна бути реалістичною, адже бюджет ОТГ завжди обмежений (вартість проектної пропозиції повинна бути  становити до 50 000,00 грн. на 1 проект). 

Після підготовки проектної пропозиції необхідно переконати жителів Делятинської ОТГ, щоб вони підтримали ініціативу на голосуванні. 

Необхідно написати у проектній заявці максимальну конкретику, щоб громадяни, які обиратимуть найкращу ідею, чітко бачили результат. Найкращий варіант – візуалізація задуманого (макет, малюнок, ескіз тощо). 

Трохи історії

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997 – 2000 рр. ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 р. – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії. 

У Польщі громадський бюджет запрацював у 2011, а в Україну поняття прийшло лише у 2015 року. За підтримки Фундації ПАУСІ міста Чернігів, Черкаси та Полтава запровадили бюджет участі  у рамках Проекту «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади» (за сприяння Польсько-канадської програми підтримки демократії). 

В Делятинській ОТГ «бюджет участі» лише починається впроваджуватись. Положення про бюджет участі в Делятинській ОТГ депутати підтримали на двадцять першій черговій сесії Делятинської селищної ради 05 березня 2020 року.

Якщо у Вас є мрія, ідея та лідерські якості, завантажуйте та заповнюйте форму подання проєкту для участі в «Бюджету участі»!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь