17 ТРАВНЯ –Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією
17 ТРАВНЯ –Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією .
Гіпертонія або її інша назва артеріальна гіпертензія — це захворювання серцево-судинної системи, що проявляється систематичним підвищенням артеріального тиску.
Що вищий показник кров’яного тиску, то складніше працювати серцю. А якщо хворий не перебуває під ретельним медичним наглядом, гіпертонія може викликати інфаркт, інсульт, гіпертрофію серця і зрештою призвести до серцевої недостатності.
Артеріальну гіпертензію можуть спричинити такі фактори, як стать, вік, генетична схильність. Та все ж значна частка залежить від способу життя.
Ризик появи гіпертонії зростає через куріння і вживання алкоголю, нездорове харчування — зокрема, надмірне споживання солі, низьку фізичну активність та ожиріння, стрес.
До 40% хворих на артеріальну гіпертензію не підозрюють у себе недугу, бо часто ця хвороба має безсимптомний перебіг.
Як можна вчасно встановити діагноз гіпертонічної хвороби?
- Вести періодично всім щоденник тиску та пульсу.
- Міряти тиск при будь-якому погіршенні самопочуття ( болить голова, дзвенить у вусі, шум в голові, нудота, втома, головокружіння)
- Добовий моніторинг артеріального тиску
- Може запідозрити сімейний лікар при будь - якому зверненні пацієнта.
Саме з цією метою працівниками Надвірнянського відділу «ДУ Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» були роздані щоденники для сімейних лікарів КП "НАДВІРНЯНСЬКИЙ НЦПМД".
Основна мета щоденника – це поширення інформації серед пацієнтів , які вже мають артеріальну гіпертензію, щодо важливості щоденного вимірювання артеріального тиску та його фіксації. Щоденник містить інформацію про техніку вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах , DUSH-дієту, профілактику ризиків розвитку ускладнень артеріальної гіпертензії , зокрема інсульту.
Для кого призначені щоденники :
Пацієнти із встановленим діагнозом артеріальної гіпертензії:
- із постійним лікуванням – для моніторингу ефективності терапії;
- зі зміненим лікуванням – для оцінки реакції на терапію.
Пацієнти з підозрою на артеріальну гіпертензію
- для проведення домашнього моніторингу АТ
Пацієнти з високим ризиком серцево-судинних захворювань (цукровий діабет, ожиріння, гіперхолестеринемія, куріння тощо)
Поширення щоденників контролю артеріального тиску допоможе сприяти формуванню навички самоконтролю артеріального тиску серед пацієнтів із артеріальною гіпертензією та надати пацієнтам зручний інструмент для фіксації вимірювань рівня артеріального тиску, що допоможе лікарю краще відстежувати динаміку стану пацієнта.
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо ви помітили у себе симптоми артеріального тиску аби уникнути незворотних наслідків. І не забувайте регулярно міряти тиск!
Станьте на варті свого серця щоб запобігти розвитку гіпертонії!