39 років від дня Чорнобильської катастрофи...
Сьогодні минає 39 років від дня Чорнобильської трагедії - наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства ☢️
Хронологія подій Чорнобильської трагедії 1986 року:
▪️26 квітня 1986 року 01:23 ночі: на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС під час випробування аварійної системи зупинки реактора відбувається потужний вибух.
▪️Одразу після вибуху руйнується дах і активна зона реактора. У повітря викидаються радіоактивні матеріали.
▪️У перші хвилини після вибуху на ЧАЕС спалахнула пожежа, на місце прибули пожежники без жодного захисту від радіації. До ранку відкрите полум’я вдалося загасити, але реактор усе ще тлів зсередини.
▪️Радіаційний фон у Прип'яті підвищився в сотні разів, але місто продовжувало жити звичним життям: відбувалися весілля, працювали школи та садочки.
▪️О 14:00 27 квітня 1986 року: починається евакуація 49 тисяч мешканців Прип'яті. Їм повідомляють, що виїзд тимчасовий - на 2–3 дні.
▪️28 квітня 1986 року: радіоактивна хмара досягає Скандинавії і частини Центральної Європи, а у Києві все ще проводять масові заходи, включно з Першотравневими демонстраціями.
▪️Світ дізнається про аварію після повідомлення зі Швеції. СРСР визнає факт аварії.
▪️30 квітня-травень 1986 року: Пожежі в реакторі все ще тривають, залучаються тисячі "ліквідаторів", розпочинаються роботи з будівництва "саркофага" над зруйнованим реактором.
▪️"Саркофаг" над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС добудували в листопаді 1986 року, тобто менш ніж за 7 місяців після аварії.
▪️Аварія на Чорнобильській АЕС спричинила масове радіоактивне забруднення в Україні, Білорусі, Росії та Європі, евакуйовано понад 350 тисяч осіб, створено 30-кілометрову зону відчуження.
Катастрофа призвела до зростання онкологічних захворювань та численних смертей серед ліквідаторів, завдавши шкоди довкіллю і оголивши слабкість радянської системи, що прискорило розпад СРСР.