Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Вітряна віспа

Дата: 17.03.2025 08:50
Кількість переглядів: 79

Фото без опису

Вітряна віспа (вітрянка) – це захворювання, яке проявляється папульозно-везикулярним висипом на шкірі та слизових оболонках, а також інтоксикацією організму. Воно легко передається від однієї людини до іншої (надзвичайно високонтагіозне).

Шляхи зараження вітряною віспою різноманітні, але основним є повітряно-краплинний механізм передачі. Вірус здатний поширюватися на значні відстані з потоками повітря. Заразність вітрянки надзвичайно висока — вірус легко поширюється через кашель, чхання та навіть звичайне дихання інфікованої людини. Період зараження починається за 1-2 дні до появи висипу і триває до повного загоєння всіх елементів висипу. Особливу небезпеку становить контакт з хворим у період, коли симптоми ще не проявилися, але вірус вже активно виділяється в навколишнє середовище. В цей час людина може не підозрювати про свою заразність і продовжувати вести звичайний спосіб життя, що сприяє поширенню інфекції серед оточуючих.

 

 Контактно-побутовий шлях передачі реалізується через предмети побуту, іграшки, постільну білизну, які були заражені вірусом від хворої людини. Важливо відзначити, що вірус може зберігати життєздатність у зовнішньому середовищі протягом кількох годин, особливо в умовах високої вологості та помірної температури. Існує також можливість внутрішньоутробного інфікування плода при захворюванні вагітної жінки. Особливо небезпечним є інфікування в перші місяці вагітності, коли вірус може викликати серйозні порушення розвитку плода.

 

Хвороба  виникає внаслідок інфікування вірусом Varicella-zoster. Інкубаційний період триває від 10 до 21 дня, протягом якого відбувається активне розмноження вірусу в організмі людини, хоча симптоми ще відсутні.

 

Після завершення гострої фази захворювання вірус не покидає організм повністю, а переходить у латентний стан, зберігаючись у нервових гангліях. При ослабленні імунітету можлива його реактивація, що призводить до розвитку оперізувального герпесу– іншої  форми  прояву  цієї  вірусної  інфекції.
 

 Спочатку вітряна віспа може проявлятися грипоподібними симптомами за 1–2 дні перед появою висипання  — субфебрильна температура тіла, погане самопочуття, біль голови та біль у м'язах, фарингіт, риніт, зниження апетиту. За день або два після цього на шкірі з'являється характерний висип, який починається з невеликих червоних плямок, які швидко перетворюються на пухирці з рідиною всередині. Пухирці зазвичай розташовані на   животі, грудях, спині,  а потім поширюються на інші частини тіла. Під час перебігу хвороби, пухирці можуть тріскати, утворюючи виразки на шкірі, які зазвичай засихають та покриваються кірочками. Свербіння і дискомфорт, пов'язані з висипкою, можуть бути досить інтенсивними. Крім того, у хворих на вітряну віспу можуть спостерігатися інші симптоми, такі як запалення очей, кашель, нежить, біль у м'язах та головний біль. У деяких випадках можуть розвиватися ускладнення, такі як запалення верхніх дихальних шляхів, ураження нервової системи або приєднання бактеріальної інфекції.

Вакцинація – це основний метод профілактики вітряної віспи у дітей та  дорослих.  Ін’єкцію варто зробити:

  • усім дітям, які знаходяться в осередку  хвороби;

  • людям, які контактували з хворим;

  • медичним працівникам;

  • пацієнтам з хронічними захворюваннями та порушенням метаболізму.

Вчасно отримана вакцина може вберегти від важкого перебігу хвороби.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь