Що таке короста?
Короста - це паразитарна заразна хвороба, збудником якої є коростяний кліщ. Кліщ паразитує тільки на шкірі людини. Цикл розвитку коростяного кліща триває 14-20 днів. Це шкірне захворювання, що супроводжується сверблячкою, особливо в нічний час, розчухами і утворенням на шкірі, так званих, коростяних ходів. Хвороба є заразною.
Відбувається ураження шкіри наступним чином. Самка кліща, по мірі проникнення у верхні шари шкіри, прокладає коростяні ходи, які в подальшому служать місцем відкладання яєць. На самому початку розвитку хвороби, уражена шкіра починає червоніти і набрякати, на ній з’являються характерні вузлові висипання.
Головною ознакою корости є нічний свербіж, так як в цей час доби кліщі виявляють підвищену активність. Інтенсивний свербіж призводить до утворення подряпин через розчісування. У цей момент будь-які інфекції можуть безперешкодно проникнути в шкіру через пошкодження.
Зараження здорової людини відбувається при прямих контактах з хворим (рукостискання, статеві контакти, користування спільними предметами побуту та ін).
За межами організму людини коростяний кліщ живе 3-5 діб, цим пояснюється рідкість непрямого способу зараження.
Личинки, що вилупилися з яєць, за 10–14 днів перетворюються на дорослих особин, здатних до активного розмноження.
Інкубаційний період розвитку захворювання становить 1 – 2 тижні.
Симптоми і ознаки
Улюбленими місцями паразитичного кліща є наступні ділянки людського тіла:
- зап’ясткові і ліктьові суглоби;
- міжпальцеві ділянки кистей рук;
- живіт і стегна;
- сідниці;
- бічні поверхні тулуба;
- статеві органи у чоловіків;
- молочні залози у жінок.
В першу чергу вражаються ділянки, вкриті ніжною шкірою. Не зачіпає паразит тільки шкіру обличчя і волосисту частину голови.
При відсутності своєчасного лікування короста здатна призвести до таких ускладнень, як дерматит, піодермія, екзема та кропив’янка.
Основні принципи лікування
Головним завданням лікування хворих коростою є ліквідація її збудника. Під час лікування, потерпілого ізолюють від здорових членів сім'ї та колективу.
Досягти успіху в боротьбі з паразитом можна, застосовуючи акарицидні препарати, які призначить лікар-дерматолог.
Також слід дотримуватися таких правил:
- неухильно виконувати всі призначення стаціонарного або амбулаторного лікування;
- по можливості виявити джерело зараження коростою;
- в обов’язковому порядку дезінфікувати одяг і постільну білизну хворого;
- контролювати результати лікування.
У період лікування корости натільну і постільну білизну необхідно кип’ятити і прасувати з двох боків гарячою праскою.
Кип’ятіння білизни хворого проводять в 2 % розчині соди або звичайного прального порошку не менше 15 хвилин від моменту закипання. Верхній одяг, який не піддається пранню, ретельно прасують з двох сторін. Кімната хворого вимагає щоденного прибирання, передбачає миття підлоги і побутових предметів. Проводять її за допомогою мильно-содового розчину.
Що потрібно знати хворим на коросту?
- Короста ніколи не проходить сама по собі. Вона може тривати місяцями і роками, іноді перестаючи турбувати хворого, але рано чи пізно симптоми корости знову проявляться.
- Для повного виліковування хвороби, необхідно всього лише знищити кліщів і відкладені яйця, що легко досягається місцевою терапією.
- Лікування призначає лікар – дерматолог.
- Запущена короста з ускладненнями здатна стати причиною інших інфекцій.
Профілактика корости - сучасні рекомендації
Масштаб і схема профілактичних заходів диктується конкретною епідеміологічною ситуацією.
Всі особи, що знаходилися в осередку зараження разом з хворим на коросту, повинні проходити одночасне лікування, щоб уникнути повторної інвазії.
Велике значення також має дотримання санітарно-гігієнічного режиму -щоденне миття, зміна натільної білизни, кип’ятіння та прасування як натільної так і постільної білизни.