Скарлатина
Скарлатина - це інфекційне захворювання, яке викликає ß-гемолітичний стрептокок групи А.
Симптоми скарлатини проявляються поступово. Спочатку з'являється почервоніння та біль у горлі, підвищується температура, виникає головний біль та загальне нездужання. На цьому етапі хвороба нагадує грип або іншу вірусну інфекцію.
На 2-3 добу з'являється специфічний висип – дрібний червоний, спочатку він з’являється на обличчі, шиї та грудній клітці, а потім поступово поширюється на все тіло. Шкіра в місцях висипання стає грубою та пересушеною, сильно свербить. Найбільше висип проявляється в природних складках тіла: на ліктьових згинах, пахвових западинах та пахових складках.
Ще однією відмінною ознакою скарлатини є білий трикутник під носом, який чітко видно на фоні червоних щік.
Зберігається висип від 2 до 6 днів. Потім шкіра поступово блідне та починає лущитися.
Також, характерною ознакою скарлатини є «малиновий язик».
Заразитися скарлатиною можна повітряно-крапельним або контактним шляхом. Інфекція поширюється від хворої людини зазвичай при кашлі або чханні через дрібні бризки слини. Бактерії, які знаходяться в них, можуть переміщатися повітрям, потрапляти в дихальні шляхи інших людей або осідати на різних предметах. Через це зараження відбувається й через речі (посуд, рушники, іграшки тощо), якими користувалася інфікована людина.
Інфекція поширюється протягом 2-3 тижнів з моменту появи перших симптомів. Найчастіше вони яскраво виражені, і лікар може відразу поставити діагноз. Але в деяких випадках скарлатина минає в полегшеній або прихованій формі та залишається недіагностованою, а заражена людина продовжує контактувати з оточуючими.
Інкубаційний період при скарлатині може тривати від 2 до 14 днів, але у більшості симптоми з'являються через тиждень після зараження.
ПРОФІЛАКТИКА СКАРЛАТИНИ
Скарлатина – це інфекційне захворювання, щеплення від якого немає. Імунний захист з'являється після зараження гемолітичними стрептококами групи А, які крім скарлатини, також викликають розвиток ангіни, бешихи та деяких інших захворювань. Після контакту з інфекцією в організмі формується природний імунітет до стрептококових токсинів. Крім цього для профілактики зараження рекомендують зміцнювати імунітет та дотримуватися всіх правил гігієни.
Також захворюваність у дорослих нижча завдяки більш сильний імунній системі.