Обережно, гарячка з Нілу!
У кількох регіонах України лікарі фіксують зростання захворювання на гарячку Західного Нілу, яке передається через укус комара. Зокрема, йдеться про столицю, Київську та Черкаську області.
На території Івано-Франківської області випадки захворюваності не реєструвались.
В Україні вірус гарячки Західного Нілу віднесений до I групи особливо небезпечних і за міжнародними стандартами ВООЗ належить до IV групи ризику. За своєю будовою вірус подібний до інших, що спричиняють енцефаліти, та вірусу гарячки Денге.
Головним джерелом і резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є птахи (переважно перелітні), у крові яких високі концентрації вірусу циркулюють від 14 до 200 днів. Переносники захворювання – певні види комарів, що інфікуються під час харчування кров’ю, а потім з укусами можуть інфікувати тварину або людину. Вкрай рідко в людей можливе контактне зараження кров’ю хворих тварин. Групами ризику інфікування вірусом ГЗН в осередках сільського типу є сукупне населення, особливо особи, які проживають біля водних об’єктів, працівники тваринницьких господарств і птахоферм. В осередках міського типу - мешканці будинків з підтопленими підвальними приміщеннями. До груп ризику також належать мисливці, лісники, туристи, військовослужбовці, які перебувають у польових умовах. Існують і групи медичного ризику, до яких належать реципієнти препаратів крові, органів, тканин і клітин, працівники лабораторій, новонароджені діти від інфікованих матерів. В природних осередках характерна літньо-осіння сезонність захворювання.
Хвороба починається гостро – з ознобу та швидкого підвищення температури тіла, що супроводжується симптомами інтоксикації. Гарячковий період триває від 2 до 7 днів. Загалом клінічний перебіг хвороби сприятливий, а при важких формах може розвиватися менінгіт або енцефаліт.
Випадки захворювання у Києві та області
Згідно з інформацією Департаменту охорони здоров’я КМДА з 1 червня цього року на лікуванні у Свято-Михайлівській клінічній лікарні м. Києва з підтвердженим діагнозом гарячка Західного Нілу перебувало 17 пацієнтів — 10 чоловіків та 7 жінок. При цьому трьох людей лікарям не вдалося врятувати через важке ускладнення гарячки – менінгоенцефаліт.
Випадок захворювання у Черкаській області
26 серпня стало відомо, що 65-річний жительЧеркащини помер через укус комара, у чоловіка діагностували захворювання гарячкою Західного Нілу.
Симптоми гарячки Західного Нілу
У більшості людей інфекція протікає безсимптомно, проте у 20% хворих розвивається грипоподібне захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи — менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку.
Профілактика гарячки Західного Нілу
Щоб уберегтися від гарячки Західного Нілу, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, спрямовані на зниження чисельності комарів (осушення боліт тощо).
Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, сітки на вікнах, репеленти, а вакцина для запобігання захворюванню людей не розроблена, специфічної терапії наразі не існує, а лікування симптоматичне.
ЯК і при будь-якому захворюванні, при перших його ознаках звертайтеся до лікаря та лікуйтеся під наглядом фахівця, повідомляючи йому про всі зміни свого стану. А щоб мінімізувати ризики саме гарячки Західного Нілу, встановіть вдома москітні сітки, використовуйте репеленти, на прогулянку (особливо до парків і лісових зон відпочинку) одягайте речі, що максимально прикривають тіло.
Актуально, що зі зниженням температури повітря та зникненням комарів, небезпека гарячки знижується "майже до нуля".