Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Канцерогени як фактори ризику раку

Дата: 04.09.2024 10:57
Кількість переглядів: 110

Фото без опису

Канцероген - це будь-який агент, який безпосередньо підвищує захворюваність на рак. Термін «канцероген» походить від слова «cancer», що у перекладі означає «рак». Більшість, але не всі канцерогени є мутагенами.

 Всі фактори, здатні викликати рак, можна поділити на кілька груп:

- радіоактивні (небезпечне опромінення різних форм),

- нерадіоактивні (генетичні та пов'язані з впливом навколишнього середовища).

До таких належить і спосіб життя: алкоголізм, куріння, неправильне харчування, вплив сонячних променів або робота на небезпечному виробництві. Обидві групи факторів по-своєму впливають на ДНК, викликаючи зміни у структурі. Це не гарантує утворення пухлини, але підвищує ризик розмноження хворих клітин. Звичайно, уникнути впливу канцерогенів на організм не вдасться. Але цілком можливо обмежити дозування і тривалість їх впливу. Організм людини має природний захист від канцерогенів, він здатний самовідновлюватися і знищувати канцерогени. Але з віком ця функція організму слабшає. Тому шанс захворіти на рак залежить не тільки від роботи організму, а й також від кількості канцерогенів, які потрапляють до нього. Отже, зменшення надходження канцерогенів в організм, зокрема й через харчові продукти, є значною профілактикою раку. Виявляти канцерогени в харчових продуктах можна лише шляхом лабораторних досліджень з допомогою новітніх методів хімічного аналізу. Саме харчування є найголовнішим джерелом надходження канцерогенів в організм людини. З їжею в організм людини надходить до 70 % канцерогенів, тоді як з повітрям і питною водою – тільки 30 %.

Щоб обмежити вплив канцерогенів на організм, слід:

•        виключити з раціону продукти з сумнівним походженням і низькою якістю, а також ті, що містять харчові добавки у високих концентраціях;

•        обмежити вживання копченостей, страв, приготованих на відкритому вогні, продуктів, що містять консерванти;

•        не пересмажувати їжу;

•        постійно міняти масло для смаження;

•        кинути палити, в тому числі електронні сигарети;

•        відмовитися від спиртних напоїв або хоча б звести до мінімуму їх вживання.

Отже, характер харчування – один із факторів, який може суттєво впливати на ризик захворювання на рак. Причому, як у бік зростання цього ризику, так і в бік його зниження шляхом включення до раціону продуктів з високим вмістом речовин, які здатні запобігати шкідливій дії канцерогенів та їх попередників. Їжа може бути як «воротами», через які канцерогени проникають в організм, так і  джерелом захисних, антиканцерогенних факторів.

Бережіть себе і своє здоровя!

 

              

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь