БЕЗПЕЧНЕ І ЗДОРОВЕ  ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Дата: 28.08.2024 16:58

БЕЗПЕЧНЕ І ЗДОРОВЕ  ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Наближається новий навчальний рік і зараз дуже важливе в якому освітньому середовищі перебуватимуть діти в навчальному закладі. Одним із ключових компонентів НУШ є сучасне освітнє середовище, яке передбачає перегляд зміни фізичного, просторово-предметного оточення, програм та засобів навчання. Кожен учитель початкових класів працюватиме не просто в світлому затишному класі, а й матиме технічно обладнане комп’ютеризоване місце.

Сучасне освітнє середовище НУШ - це не просто клас із яскравими меблями, новим обладнанням чи інтерактивним комплексом - це, насамперед, осередок творчості, досліджень, нових відкриттів та вражаючих експериментів. Територія дитини, яка спонукає мислити, знаходити нові рішення, мотивує та надихає. В середовищі життєдіяльності дітей в закладах загальної середньої освіти, факторами ризику для виникнення негативних змін у здоровʼї можуть стати:

• наявність шкідливих хімічних речовин у повітрі приміщень учбових класів при недотриманні режиму провітрювання. після ремонту або після встановлення нових меблів (ризик захворювань органів дихання);
  • недотримання температурного режиму в навчальних приміщеннях - низька температура повітря та висока вологість в холодний період року (ризик захворювань органів дихання);
  • низький рівень природного освітлення робочого місця школяра через щільні штори, тюлі, жалюзі на вікнах, високі квіти на підвіконнях, недостатнє загальне освітлення електролампами, недотримання нормованої відстані до дошки від першої та від останньої парти при розсаджуванні учнів( ризик виникнення порушень гостроти зору):
  • використання невідповідних ростовим параметрам дитини шкільних столів та стільців, ігнорування пауз - «руханок» для зняття статичної напруги мʼязів від тривалого сидіння на уроці (ризик порушень постави, сколіозів);
  • неякісна питна вода та неякісна їжа ( ризик кишкових інфекцій та харчових отруєнь в організованих дитячих колективах)
  • незакріплений належним чином спортивний та ігровий інвентар (ризик дитячого травматизму)
  • стрес, булінг, психологічний тиск ( ризик порушень психічного здоровʼя ).

Згідно класифікації ВООЗ до поведінкових факторів ризику, які призводять до винекнення неінфекційних захворювань відносяться:

• нездорове харчування
  • відсутність фізичної активності
  • тютюнокуріння
  • вживання алкоголю
  •  стрес

Для збереження здоров'я учнів під час навчального процесу необхідно врахувати кілька важливих аспектів:

Раціональний режим дня:

• Встановлення розкладу, який передбачає чергування навчальних занять і перерв для відпочинку.
  • Забезпечення достатньої кількості часу на сон та відпочинок вдома.

Фізична активність:

• Регулярні заняття фізичною культурою та спортом, активні перерви.
  • Організація рухливих ігор та прогулянок на свіжому повітрі.
  • Вправи для очей і спини під час тривалих занять за комп'ютером.

Здорове харчування:

• Забезпечення збалансованого та поживного харчування в шкільній їдальні.
  • Інформування учнів про важливість здорового харчування та достатнього вживання води.

Санітарно-гігієнічні умови:

• Регулярне провітрювання класів, підтримання оптимальної температури та рівня вологості.
  • Забезпечення учнів засобами для дотримання особистої гігієни (рукомийники, санітайзери).
  • Зменшення тривалості роботи з електронними пристроями, щоб уникнути перевантаження очей.

Психологічний комфорт:

• Створення дружньої та підтримуючої атмосфери в класі, недопущення булінгу.
  • Проведення занять з розвитку емоційного інтелекту та технік релаксації.
  • Забезпечення доступу до шкільного психолога для підтримки емоційного здоров'я.

Організація навчального процесу:

• Застосування диференційованих підходів до навчання, щоб уникнути перевантаження учнів.
  • Врахування фізіологічних особливостей дітей при плануванні навчального навантаження.
  • Використання ергономічних меблів, що відповідають віку та фізичним параметрам дітей.

Дотримання цих рекомендацій допоможе підтримати та зміцнити здоров'я учнів протягом навчального року.