Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Розлади харчової поведінки

Дата: 12.08.2024 09:25
Кількість переглядів: 113

Фото без опису

Наше харчування  залежить від  нашого  психічного стану.

Розлади харчової поведінки — це психологічна проблема, пов’язана з порушенням ставлення до їжі. Людина або дуже сильно обмежує себе в споживанні їжі, унаслідок чого знижується вага відносно норми, або, навпаки, споживає багато їжі й водночас намагається «очистити» організм через страх набрати вагу.

Харчова поведінка може сильно змінюватися через стрес або певні травматичні обставини ( конфлікти з людьми, матеріальні втрати, пошкодження майна, війна,  дорожньо - транспортні пригоди, важкі хвороби). Іноді навіть ті, хто перебуває у відносній безпеці, «заїдають» стресовий розлад.  У деяких випадках у людей спостерігаються порушення харчування, як спосіб впоратися із болісними переживаннями.

І посттравматичний стресовий розлад  і розлад харчової поведінки мають високі показники дисоціації — відчуття відірваності від себе. Цілком можливо, що люди, які страждають на обидва розлади, намагаються використовувати свої харчові звички, як засіб відключити травматичні спогади та емоції або заглушити їх.

ОЗНАКИ РОЗЛАДУ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ

  • Гострий стрес може призвести до зменшення апетиту. Це пов’язано з виділенням адреналіну, що збільшує активність серцево-судинної системи, але уповільнює роботу системи травлення.

 

  • Після подолання небезпеки організм починає виробляти кортизол, що може призвести до збільшення апетиту. Чим довше організм перебуває у стресі, тим вищий рівень кортизолу.
  • Їжа часто або завжди дає змогу врегулювати емоційний стан. Харчування стає головним джерелом радості, способом впоратися зі стресом або забути про проблеми.

 

  • Під час приймання їжі відчуваєте напруження і страх, а після — сором і почуття провини.

 

  • Виникає  стурбованість й незадоволення  своїм  тілом.

 

Переїдання також впливає на рівень гормонів, а тому часто підвищує шанс захворіти на цукровий діабет, апное та серцеві захворювання.

Справлятися зі стресом чи негативними переживаннями з допомогою їжі не є проблемою. Однак, якщо людина будь-які труднощі вирішує тільки в такий спосіб та не має альтернативи, це може свідчити про проблему. У такому випадку переїдання та розлад харчової поведінки — це фактично спосіб адаптування до реальності.

Пошук психологічних причин розладів харчової поведінки є життєво важливим для ефективного лікування та підтримки. Отже, якщо посттравматичний стресовий розлад відіграє певну роль у розладі харчової поведінки, його важливо подолати якнайшвидше для забезпечення одужання.

Якщо ви чи хтось із ваших знайомих відчуває, що травма має стосунок до їжі, важливо якнайшвидше отримати допомогу.

ЯК БОРОТИСЯ З РОЗЛАДАМИ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ ?

Ні в якому разі не можна залишатися наодинці, коли мова йде про розлади харчової поведінки, особливо при посттравматичному стресовому розладі. В цьому випадку необхідна кваліфікована комплексна допомога  лікарів. В терапії людини з розладами харчової поведінки  зазвичай беруть участь лікар, психолог та дієтолог. Не менш важливою є підтримка з боку сім’ї та близьких друзів.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь