Рак шийки матки
Рак шийки матки – друге за поширеністю злоякісне захворювання у жінок після раку молочних залоз. Ця пухлина розвивається зі слизової оболонки шийки матки в ділянці переходу плоского епітелію в циліндричний. У світі щороку виявляють близько п’ятисот тисяч нових випадків раку шийки матки, причому у більшої частини пацієнток дане злоякісне новоутворення через швидкі темпи росту та несвоєчасну діагностику, виявляється вже на пізній стадії.
Основні фактори ризику, що викликають мутацію клітин в шийці матки наступні:
- папілома вірус людини
- вік
- раннє статеве життя
- багатоплідна вагітність
- низький соціальний статус
- безладні статеві контакти з різними партнерами
- негативні результати мазка шийки матки
- куріння
- погана гігієна геніталій
- використання оральних контрацептивів, погане харчування, нестача вітамінів А, B, C і фолієвої кислоти, ВІЛ інфекція, перенесені захворювання, що передаються статевим шляхом.
Хоча рак шийки матки найчастіше зустрічається серед жінок середнього і зрілого віку, виникнути він може в будь-якому віці.
Діагностика захворювання
Першим і важливим етапом в діагностуванні раку шийки матки є візуальний огляд онкогінеколога, після чого пацієнтці може бути призначено додаткове комплексне дослідження для встановлення точного діагнозу, до складу якого можуть входити:
- Кольпоскопія — огляд шийки матки під спеціальним бінокулярним мікроскопом. Збільшення дає змогу ідентифікувати та оцінювати ураження на основі їх розташування, кольору та форми.
- Гістологічне дослідження (біопсія) визначає природу новоутворення та виключає наявність злоякісних змін.
- ПАП-тест (цитологічний скринінг за Папаніколау) — зішкріб з шийки матки та цервікального каналу допомагає виявити атиповi клітин, які можуть вказувати на передракові або ракові зміни. Якщо PAP-тест позитивний, зазвичай рекомендується додаткове обстеження на онкогенні типи вірусу папіломи людини (ВПЛ).
- ДНК-тест на вірус папіломи (проводиться методом ПЛР) — тест, який визначає наявність і кількість ВПЛ у зразку біоматеріалу.
- Аналіз крові на пухлинний маркер SCC (антиген плоскоклітинної карциноми) використовується для виявлення рецидиву раку та моніторингу реакції пухлини на лікування.
- УЗД, МРТ і КТ використовуються для оцінки ступеня пухлини, визначення її стадії, виявлення метастазів і відповідного плану лікування.
- Уретроскопія та цистоскопія може бути використана, якщо раковий процес вражає сусідні органи.
У Міністерстві охорони здоров'я України нагадують, що Програма медичних гарантій дає можливість українським жінкам безоплатно проходити діагностику для раннього виявлення РШМ. Одним з доступних та ефективних методів ранньої діагностики є ПАП-тест на рак шийки матки, який можна зробити у гінеколога.
Жіноче здоров'я – складна система, злагоджений і чіткий механізм, який все ж таки іноді дає збій. Будьте уважні до свого організму, обстежуйтеся вчасно: як і інші хвороби, раку шийки матки краще запобігти, ніж проходити нелегкі етапи лікування.