Чиста вода - це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей.

Дата: 30.07.2024 09:47

Чиста вода - це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей.

Постійне споживання води з високим вмістом нітратів може спричиняти тяжкі хронічні захворювання у дітей та дорослих, та навіть є фактором гальмування фізіологічного розвитку. А найнебезпечніше те, що ми можемо довго не помічати негативного впливу, адже вода з нітратами на смак, запах чи колір не відрізняється від звичайної. Саме тому, щоб вберегти себе та своїх близьких від отруєння, важливо розуміти, що таке нітрати, як їх можна виявити та зменшити їхній рівень або й запобігти потраплянню до питної води. З огляду на небезпеку потрапляння нітратів в організм, актуальним стає питання, скільки нітратів може міститися в воді, щоб вона не становила небезпеки для здоров’я. Цей параметр регулюється Державними санітарними нормами. Згідно з гігієнічними вимогами до якості питної води, вміст в ній нітратів не повинно перевищувати 50 мг/л.   Щоб вберегти себе та своїх близьких від отруєння, для визначення вмісту нітратів у питній воді Надвірнянський районний відділ ДУ «Івано Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводить безкоштовне дослідження води з криниць   для сімей, в яких виховуються діти до трьох років.  Для проведення дослідження слід звернутися за адресою м. Надвірна , м-н. Шевченка 19. Важливо моніторити й мати доступ до інформації щодо вмісту нітратів, оскільки вживання води з їхнім надлишком може призвести до тяжких наслідків: отруєння організму, порушення обміну речовин, захворювання щитоподібної залози, метгемоглобінемії та навіть підвищувати ризики виникнення раку.

Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Самі ж нітрати малотоксичні, але в організмі під впливом кишкової мікрофлори вони відновлюються у нітрити, які є ще токсичнішими. Одним з основних механізмів їхньої токсичної дії є перетворення гемоглобіну в метгемоглобін.

Накопичуючись в організмі, нітрати провокують так звану метгемоглобінемію. При цьому захворюванні гемоглобін в крові заміщується метгемоглобіном, який не виконує функцію перенесення кисню. Це веде до таких серйозних наслідків як кисневе голодування, різко погіршується стан здоров’я.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Однією із причин наявності нітратів у колодязях та каптажах є те, що їхні власники не дотримуються вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів, що призводить до забруднення питної води та робить її непридатною для споживання людиною.

Дотримуйтеся таких правил, щоб зменшити ризик впливу нітратів на ваш організм:

• не вживайте питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники

• щоб приготувати їжу чи дати попити дитині до 3 років,  використовуйте чисту від нітратів питну воду

• місця облаштування бюветів, колодязів чи джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території

• колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після цього, воду необхідно знову відкачати та користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води

• територію поблизу колодязя, каптажу джерела   треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку

• у радіусі 50 м від колодязів та каптажів джерел не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та робити іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води

• забороняється влаштовувати колодязі та каптажі джерел у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях