Чим небезпечні аскариди?

Дата: 17.07.2024 11:50

Аскаридоз — це поширене інфекційне захворювання, що характеризується ураженням тонкого кишечника глистами-аскаридами. Чутливість до аскаридозу висока, тому потрапляння в організм навіть одиничних зрілих форм може викликати захворювання. Аскарида належить до геогельмінтів, тобто обов'язковим етапом у циклі її розвитку має бути перебування у зовнішньому середовищі.

Зараження аскаридами відбувається фекально-оральним шляхом, при попаданні яєць в організм людини шляхом їх проковтування. Цьому сприяє недостатнє дотримання правил гігієни, вживання немитих овочів та фруктів тощо. Яйця аскарид широко поширені у навколишньому середовищі, роками зберігаючись у ґрунті. Через 4–5 годин після зараження з яєць у тонкий кишечник виходять личинки, які проникають у судини кишечної стінки та розносяться з потоком крові по організму, уражуючи всі органи та системи.

Аскаридоз проявляється різними симптомами, все залежить  від обсягу інвазії (кількості особин паразитів) хвороба може протікати у прихованій формі чи гострій, з яскраво вираженою симптоматикою. Чим більша колонія глистів, тим гірше самопочуття людини.

Найхарактернішими скаргами є:

• нудота, блювота;
  • погіршення апетиту;
  • болі в животі (частіше в області пупка);
  • зниження ваги;
  • зниження артеріального тиску та брадикардія;
  • розлади шлунку (запори або навпаки, діарея);
  • кропив'янка;
  • неспокійний сон (скрегіт зубами уві сні);
  • у дітей в окремих випадках можуть виникати епілептиформні судоми та виявлятися менінгеальні симптоми.

За будь-якого варіанту захворювання буде відзначатися швидка стомлюваність, слабкість, нездужання, зниження працездатності.

Профілактика гельмінтозів:

• Мити руки з милом перед вживанням чи приготуванням їжі або після контакту із землею чи відвідуванням туалету.
  • Не дозволяйте дітям гратися на території, де багато випорожнень котів і собак.
  • Ретельно мити овочі й фрукти.
  • Прибирати фекалії за домашніми тваринами (котом чи собакою) якнайшвидше.
  • Не споживайте сире чи недостатньо приготоване свиняче або волове м'ясо, сиру рибу.
  • У місцевості з високим ризиком, де немає належних санітарних умов, каналізації, сучасних туалетів, пити готову воду з пляшок чи після кип’ятіння.
  • своєчасна здача аналізів (двічі на рік в період «весна - осінь») на наявність глистів
  • Не ходіть босоніж у місцях, де ґрунт може бути забруднений фекаліями.