Меланома
МЕЛАНОМА – одна із найбільш злоякісних пухлин шкіри. Захворювання може виникнути в любому віці. Злоякісна пухлина развивається із меланоцитів (пігментних клітин шкіри, які виробляють меланін) як нормальної шкіри, так і пігментних невусів (родимих плям).
ЩО ПРОВОКУЄ МЕЛАНОМУ?
Найголовнішим фактором ризику розвитку меланоми вважається ультрафіолетове випромінювання – природне (від сонця) і штучне (у солярії). Зловживання засмагою, особливо для людей зі світлою шкірою, а також сонячні опіки, отримані в дитячому та підлітковому віці є досить небезпечними. Якщо в цьому віці у людини траплялися серйозні опіки з наявністю пухирів, це підвищує ризик виникнення меланоми в дорослому віці в 2 рази. Надмірне ультрафіолетове випромінювання спричиняє мутації, через які клітини починають безконтрольно розмножуватися, утворюючи пухлину. Навіть один сонячний опік може створити сприятливі умови для розвитку раку.
Для людей з дуже світлою шкірою та великою кількістю родимок на тілі перевірка їх повинна стати обовʼязковою щорічною задачею;
ЩО БУДЕ ЯКЩО НЕ ЛІКУВАТИ МЕЛАНОМУ?
Якщо меланома тонка і не поширилася на навколишні тканини, за допомогою видалення її можна вилікувати. На більш пізніх стадіях меланома може поширитися, або метастазувати, на інші органи і кістки, зменшуючи шанси на одужання. Лікування меланоми, яка виникає в інших частинах організму, залежить від місця виникнення.
ЯК ВИГЛЯДАЄ МЕЛАНОМА НА РАННІЙ СТАДІЇ ?
Особливість цього періоду полягає в розростанні пухлини, що не перевищує 1 см. Початкова стадія характеризується розподілом ракової клітини. Крім того, родимка розпушується, розм'якшується, новоутворення піднімається над поверхнею шкірних покривів, утворюється пігментація.
СКІЛЬКИ ЧАСУ МОЖЕ РОЗВИВАТИСЬ МЕЛАНОМА ?
З'явившись, новоутворення розвивається протягом тривалого часу (іноді не один рік), не виявляючись ніякими зовнішніми ознаками, після чого починає стрімко прогресувати, поширюватися по всьому організму, утворюючи метастатичні осередки у віддалених внутрішніх органах.
ДБАЙТЕ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ’Я!