Всесвітній день обізнаності про шизофренію
Всесвітній день обізнаності про шизофренію відзначається 24 травня. Це ініціатива, спрямована на підвищення усвідомленості про це психічне захворювання, його симптоми, лікування та вплив на життя людей, які з ним стикаються, а також на їхніх близьких.
Шизофренія - це серйозне психічне захворювання, яке впливає на спосіб мислення, відчуття та поведінку людини. Проте, коли ви бачите людину, яка дивно поводиться — це ще не означає, що в неї шизофренія.
ПРИЧИНИ
Конкретні причини появи розладу вченим медикам так і не вдалося виявити. Вважається, що захворювання розвивається через взаємодії активного гена з навколишніми негативними факторами. Хворі не винні, що зіткнулися з таким діагнозом. А більшість із них і зовсім у свій час зазнали страшних емоційних випробувань, що й призвело до «хвороби душі та розуму».
Однією з можливих причин розвитку патології називають також інфекційні захворювання, що були пережиті у внутрішньоутробному періоді розвитку, важкі пологи.
Зазвичай шизофренія проявляється у 20-30 років. Однак є випадки, коли це стається раніше, найчастіше через певні чинники — стрес через погану успішність у школі, токсичну атмосферу в сім'ї, проблеми з однолітками тощо. Ця недуга в рівній мірі поширена у чоловіків і жінок.
СИМПТОМИ
Найголовнішими та показовими симптомами шизофренії є галюцинації (частіше слухові) та марення. Хворому може здаватися, що оточуючі чують його думки, думки, що з'являються в голові, чужорідні, вкладені кимось; хтось керує його думками, емоціями та поведінкою, «голоси» наказують йому щось робити. Люди з шизофренією мають викривлене сприйняття реальності, а часто і зовсім втрачають зв'язок з реальним світом . Також у них слабке вираження емоцій, втрата задоволення, сплутана свідомість, проблеми з мовленням, порушення логічного мислення, неприродна поведінка та рухи.
Найчастіше шизофренію супроводжують такі шкідливі звички як алкоголізм, наркоманія, вживання галюциногенних препаратів, які можуть спровокувати активізацію патології.
ПРОФІЛАКТИКА
Це складний процес, оскільки точні причини цього захворювання не повністю зрозумілі. Однак існують кілька загальних стратегій, які можуть допомогти зменшити ризик розвитку цього захворювання:
- Підтримка психічного здоров'я: Важливо вести здоровий спосіб життя, включаючи здорове харчування, регулярну фізичну активність та управління стресом.
- Уникнення наркотиків і алкоголю: Використання наркотиків і алкоголю може збільшити ризик розвитку психічних захворювань, включаючи шизофренію.
- Управління стресом: медитація, йога, релаксаційні техніки та соціальна підтримка.
- Відповідне лікування психічних захворювань: Людям з психічними захворюваннями, такими як депресія або тривожність, важливо отримати належне лікування та підтримку.
- Своєчасна допомога та реагування на перші ознаки: Якщо у вас або у вашої близької людини спостерігаються дивні або незвичайні симптоми, такі як галюцинації, маячня, чи розгублене мислення, важливо звернутися за медичною допомогою якомога швидше.