Щорічно 25 травня у всіх країнах відзначається Всесвітній день щитоподібної залози
Щорічно 25 травня у всіх країнах відзначається Всесвітній день щитоподібної залози (World Thyroіd Day). Його головне завдання – підвищення рівня інформованості суспільства про можливі захворювання залози, їх діагностику, заходи профілактики і способи лікування.
Щитоподібна залоза – найважливіший елемент ендокринної системи, що виробляє гормони, необхідні для здійснення фізіологічних функцій організму. Ця маленька залоза контролює всі обмінні процеси, від диференціації клітин до терморегуляції та швидкості мислення і сприйняття. Щитоподібна залоза, маленький 25-30-грамовий орган, що розташований на шиї та за формою нагадує метелика, відіграє надзвичайно важливу роль в життєдіяльності організму.
Причини захворювання щитоподібної залози різноманітні. До них відносяться:
1.Спадковий фактор;
2.Неправильне харчування;
3.Аутоімунні процеси;
4.Несприятлива екологічна обстановка, у тому числі і радіаційна;
5.Проведення в минулому променевого лікування;
6.Інфекції (вірусні та бактеріальні);
7.Шкідливі звички;
8.Дефіцит (нижче 100 мкг в день для дорослих здорових людей) або надлишок йоду.
Щитоподібна залоза не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. При недостатності йоду щитоподібна залоза збільшується і не виробляє достатню кількість гормонів (гіпотиреоз). Буває так, коли в організмі є надлишок йоду, і тоді щитоподібна залоза виробляє підвищену кількість гормонів (гіпертиреоз).
Дефіцит йоду в організмі може призводити до: відчуття постійної втоми, слабкості; збільшення щитоподібної залози; затримки росту дітей; зниження розумової активності, погіршення пам’яті; зміни маси тіла; випадіння волосся; сухості шкіри, втрати її еластичності; раку щитоподібної залози та ін. Також для запобігання йододефіциту варто скорегувати щоденний раціон. Включіть до нього білу рибу ,морепродукти ,морську капусту; овочі (буряк, томати, спаржу, шпинат, редиску, баклажани, зелену цибулю, щавель); фрукти (банани, апельсини, хурму, дині, лимони) яйця, молоко, яловичину,волоські горіхи.
Якщо ви маєте подібні симптоми, проконсультуйтесь з лікарем, який у разі потреби скерує вас на обстеження. У жодному разі не приймайте самостійно йодовмісні препарати без консультації з лікарем.
Профілактика захворювань щитоподібної залози
Високий відсоток ризику захворіти передається у спадок, а регулярне УЗД щитовидної залози допоможе розпочати лікування вчасно.
Намагайтеся якомога спокійніше реагувати на емоційні потрясіння. Знайдіть свій комфортний спосіб боротьби зі стресами.
Ми живемо в середовищі забрудненого повітря, тому важливо не забувати про регулярні прогулянки на свіжому повітрі.
Приймайте йодовмісні продукти, морепродукти, ягоди та горіхи.
Пам’ятайте!!! Самодіагностика може зашкодити здоров’ю. Якщо підозрюєте у себе проблеми із щитоподібною залозою — одразу зверніться до лікаря.