ПРОФІЛАКТИКА МАЛЯРІЇ

Дата: 26.04.2024 15:40

Малярія  – інфекційна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії (Plasmodium falciparum), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів. Хвороба дуже поширена в країнах з тропічним кліматом, минає  з тяжким перебігом, загальним нездужанням, нападами ознобу, високим підвищення температури, порушеннями з боку нервової та інших систем організму.

Профілактика малярії включає: індивідуальну профілактику, масове профілактичне лікування і заходи по боротьбі з переносниками хвороби.

Індивідуальна профілактика включає хіміопрофілактику і захист від нападу комарів.

Важливим в особистій профілактиці в ендемічних з малярії місцевостях є захист від нападу комарів.

Для цього потрібно дотримуватися наступних рекомендацій під час перебування в осередку:

• одягатися в щільний, максимально закритий, світлих тонів, одяг при виході з дому після заходу сонця;
  • на відкриті ділянки тіла наносити репеленти ;
  • спати в кімнаті, вікна якої захищені сіткою;
  • перед сном обробляти приміщення інсектицидним аерозолем ;
  • при наявності великої кількості комарів, спати під ковдрою, обробленою інсектицидом.

Комплексна система заходів у боротьбі з малярією, включає наступні напрямки:

• виявлення і лікування хворих та паразитоносіїв;
  • боротьба з переносниками;
  • захист від укусів комарів;
  • хіміопрофілактика.

Кров на малярію слід дослідити:

• у осіб, що скаржаться на нездужання, озноб і підвищення температури тіла, які проживають або прибули з ендемічних по малярії районів;
  • у осіб з невстановленим діагнозом, що мають підвищену температуру протягом 5 днів; в епідсезон малярії - у перші 2 дні;
  • у осіб при захворюваннях з тривалими підйомами температури, незважаючи на проведене відповідно до встановленого діагнозу, лікування;
  • у осіб, яким перелито кров, при підвищенні температури протягом найближчих трьох місяців після переливання крові;
  • у осіб, які мають в анамнезі захворювання на малярію, протягом наступних трьох років при будь-якому захворюванні з підвищенням температури вище 37 ° С;
  • у українських та іноземних громадян, що прибули із країн Африки, Азії, Південної та Центральної Америки протягом трьох років після приїзду в Україну - за клінічними показаннями;
  • у осіб із збільшеною печінкою і селезінкою, жовтушністю склер і шкіри, анемією неясної етіології.
  • До групп підвищеного ризику відносяться студенти, туристи, комерсанти, а також біженці, сезонні робітники, кочуючі громадяни ромської національності.

У всіх осіб, підозрілих на малярію, збирають анамнез, беруть товсту краплю і мазок крові та доставляють їх у лабораторію для дослідження в той же день.

У хворих з явними клініко - епідеміологічними ознаками малярії, незважаючи на перший негативний аналіз, забір крові та її дослідження проводиться 4 - 6 разів на добу протягом 2 - 3 днів.

Лікування виявлених хворих або паразитоносіїв проводиться в стаціонарі.

Важливе значення в системі епіднагляду за малярією має проведення протикомариних заходів, спрямованих на придушення подальшої передачі інфекції.

Боротьба з переносником передбачає знищення існуючих та попередження утворення нових анофелогенних водойм, а також знищення окрилених комарів та їх личинок. Важливе значення мають санітарно-гідротехнічні заходи, такі як осушення водойм, нагляд за санітарним станом вододжерел та ін.