До Всесвітнього дня печінки

Дата: 19.04.2024 11:24

Всесвітній день печінки - це міжнародна ініціатива, спрямована на підвищення усвідомленості про важливість здоров'я печінки та профілактику захворювань печінки. Він відзначається щорічно 19-го квітня.

Цей день є чудовою нагодою нагадати людям про те, що печінка відіграє ключову роль у здоров'ї організму, фільтруючи кров, виводячи токсини, регулюючи рівень цукру та жиру в крові, а також виробляючи жовч для перетравлення жирів.

День печінки також сприяє усвідомленню причин та профілактиці захворювань печінки, таких як вірусні гепатити, цироз, жирова хвороба печінки та інші.

ОСЬ КІЛЬКА ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ПЕЧІНКУ

• Найбільший внутрішній орган: Печінка є найбільшим внутрішнім органом у людини. Вона зазвичай важить близько 1,4-1,6 кілограма у дорослих.

• Відновлюється : Печінка вражає свою здатність до самовідновлення. Навіть якщо частина печінки була видалена або пошкоджена, вона може відновити свої розмір і функції.

• Функціональне розмаїття: Печінка виконує більше ніж 500 різних функцій у людини. Вона фільтрує кров, виробляє жовч для перетравлення жирів, зберігає глюкозу у вигляді глікогену, метаболізує білки і жири, виробляє більшість білків крові, і багато іншого.

• Важливий для регуляції цукру в крові: Печінка відіграє ключову роль у регулюванні рівня цукру в крові. Вона виробляє глюкозу під час голоду або після прийому їжі, а також зберігає глікоген, який може використовуватися для вироблення глюкози при необхідності.

• Фільтрація токсинів і лікарських препаратів: Печінка відповідає за фільтрацію токсинів та лікарських препаратів з крові. Вона перетворює їх на менш токсичні форми, які можуть бути виведені з організму через сечу або жовч.

• Печінка зберігає вітаміни та мінерали. Вітаміни A, D, E, K та B12 разом із залізом та міддю зберігаються в печінці.

• Печінкова жовтяниця: Печінкова жовтяниця виникає через надмір білірубіну у крові, який виникає при розпаді старих червоних кров'яних клітин. Це може бути спричинено різними причинами, такими як інфекції, алкоголь або печінкові захворювання.

Ці факти відображають значення печінки для здоров'я та функціонування нашого організму.

ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ:

• Здоровий спосіб життя: Стримуйтеся від надмірного споживання алкоголю та уникайте вживання наркотиків. Підтримуйте здорову, збалансовану дієту та регулярну фізичну активність.

• Вакцинація: Переконайтеся, що ви вакциновані проти гепатиту В, який може бути переданий через контакт з інфікованою кров'ю або секретами.

• Запобігання інфекціям: Уникайте контакту з кров'ю або тілесними рідинами  інших людей, особливо якщо у вас є відкриті порізи або рани. Використовуйте захисні засоби під час сексуальних відносин.

• Здорова вага: Підтримуйте здорову вагу, оскільки надмірна вага або ожиріння може сприяти розвитку жирової хвороби печінки.

• Правильне лікування: Вживайте ліки тільки за призначенням лікаря і у встановлених дозах. Деякі ліки можуть бути токсичними для печінки при тривалому або неконтрольованому вживанні.

• Регулярні медичні обстеження: Регулярно проводьте медичні обстеження та тести печінкових функцій, особливо якщо у вас є ризик розвитку захворювань печінки, наприклад, через спадковість чи інші фактори.

• Уникання контакту з токсичними речовинами: Уникайте довготривалого контакту з токсичними речовинами, такими як ртуть, хімічні розчинники або пестициди, які можуть пошкодити печінку.

Ці заходи допоможуть зберегти вашу печінку здоровою і функціонуючою належним чином. Якщо у вас є підозра на проблеми з печінкою або інші симптоми, зверніться до лікаря для діагностики та лікування.