Психічне здоровʼя: стійкість під час війни

Дата: 19.03.2024 10:53

Фото без описуФото без опису

Війна має неабиякий вплив на життя людей, й, зокрема, на їх психоемоційний стан. Адже в умовах воєнних дій ми стикаємося з неймовірними стресами, стражданнями, випробуваннями.

Ментальне  ( психічне ) здоров’я - це стан психічного благополуччя, яке дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свої здібності, навчатися й працювати, а також робити внесок у життя суспільства. Це невід'ємний компонент здоров'я та благополуччя, який є основою нашої індивідуальної та колективної здатності ухвалювати рішення, будувати стосунки та формувати світ, у якому ми живемо.

Проблеми з  психічним здоров’ям може переживати кожен. Від депресії, постійного стресу, безсоння, емоційного дисбалансу ( виснаження), на жаль, ніхто не застрахований.  Наприклад, депресія збільшує ризик проблем зі здоров'ям, особливо діабету, хвороб серця та інсульту. Аналогічно наявність хронічних захворювань може збільшити ризик психічних захворювань.

У нас є імунна система як в тілі, так і в психіці. Ця стійкість – це здатність протистояти випробуванням, берегти психічне здоровʼя. Це дуже конкретні поняття:

• робити змістовні речі й не застрягати в переживаннях;
  • зосереджуватися саме на тому, що ти можеш зробити;
  • плекати гумор;
  • корисне мислення- навчитися володіти своїм мисленням й ефективно його використовувати( думати позитивно);
  • сила батьківської любові- спілкування з дітьми, спільні дії і час, проведений разом, Навіть якщо це відбувається в катастрофічних умовах, це дає дитині ресурс для стійкості;
  • читання,  може бути  психотерапією.

Всесвітня організація охорони здоров'я розробила поради  щодо профілактики емоційного виснаження, під час війни.  Щоб життя було приємним, ресурси не вичерпувалися ВООЗ радить:

• Взяти перерву, навіть коли  ви обожнюєте  свою роботу;
  • Піклуватися про себе. При відчутті тривоги або роздратування  необхідно приділити  п’ять  хвилин чашці улюбленого чаю чи кави,  чи улюбленій музиці;
  • Планувати  день, починаючи його із приємної справи;
  • Хвалити себе та нагадувати собі про власні досягнення;
  • Чергувати складні завдання з приємними. В роботі головне баланс між напруженням та  відпочинком;
  • Говорити про себе тільки позитивне;
  • Якомога частіше займатися  улюбленою справою ( хобі) , що  допоможе відновити сили та уникнути вигорання;
  • Бути  фізично активними;
  • Бути  уважними до себе та оточуючих. Це допоможе усвідомити причину стресу та     з'явиться більше часу для роздумів і розв'язання проблем.

Звернутися  до фахівця, адже самому не завжди   можна зрозуміти,  що є причиною проблеми з психічним здоров’ям .