СКАРЛАТИНА

Дата: 02.02.2024 10:06

Скарлатина це гостре інфекційне захворювання, яке викликається бета-гемолітичним стрептококом групи А, який може викликати ураження нирок, ангіну, ревматизм, хронічний тонзиліт та інші. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом (через дрібні краплини слини при кашлі, чханні, спілкуванні), а також контактно-побутовим шляхом (наприклад, через предмети побуту, рушник, іграшки та інше), якими користувалася інфікована людина. Джерелом інфекції можуть бути не тільки хворі, а й носії стрептокока. Носіями цієї інфекції є близько 20% здорових людей, в тому числі дітей. Багато носіїв можуть поширювати збудника захворювання тривалий час: від кількох місяців до одного року.

Симптоми скарлатини:

1. Підвищення температури тіла  до 38-40 °С озноб, головний біль, може бути нудота;
  2. Розвивається ангіна;
  3. На шкірі виникає характерний  для скарлатини висип  на рожевому фоні видно дрібні червоні цятки,  в нижній частині живота, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок, які зливаються в природніх складках – ліктьових згинах, пахвових западинах, пахових складках.  Зникає через 3-7 днів, залишаючи після себе рясне лущення;
  4. Ще характерним для скарлатини є блідий носо-губний трикутник, на фоні червоного обличчя;
  5. Приблизно на четвертий день захворювання язик стає яскраво-червоним , зявляється “малиновий язик ”.

Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний, проте трапляються і повторні випадки.

Профілактика скарлатини

Щеплення від даного захворювання немає. Найкращим засобом профілактики є своєчасна діагностика і лікування хвороби, а також своєчасне виявлення хворих і безсимптомних носіїв інфекції, їх ізоляція в домашніх умовах або в стаціонарі; проведення карантинних заходів в закладах дошкільної освіти і школах; накладення заборони на відвідування хворими дітьми дитячих дошкільних установ раніше, ніж на 22 добу після зараження, а також до отримання негативного результату бактеріологічного аналізу на наявність стрептокока. Також варто дотримуватись простих правил:

•  провітрюйте приміщення;
  •  гуляйте на свіжому повітрі та мийте руки після вулиці і перед їжею;
  •  уникайте контакту з хворими людьми;
  •  займайтеся зміцненням імунної системи у дитини;
  •  збалансуйте раціон харчування;
  • лікування хронічних захворювань ( отитів, тонзилітів, синуситів);
  •  звертайтесь до медичного закладу при появі перших ознак захворювання.

Оскільки скарлатина має високу заразливість, а діти – це найбільш вразлива категорія, необхідно дотримуватися заходів профілактики для зниження ризику інфікування. При захворюванні дуже важлива рання діагностика і вчасно призначене лікування.

Дбайте про себе  та здоров’я своїх близьких !