Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Сімейні форми виховання

Дата: 31.01.2024 09:39
Кількість переглядів: 374

Фото без опису

Дитячий будинок сімейного типу

 

Метою створення дитячого будинку сімейного типу є забезпечення належних умов для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Батьки-вихователі - особи, які беруть на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - вихованці).

Вихованці перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у закладі загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладі професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

Не допускається одночасне застосування різних форм влаштування до дитячого будинку сімейного типу дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, крім випадків, коли батьки-вихователі перебувають з підопічним у сімейних чи родинних відносинах.

Створення дитячого будинку сімейного типу

Кандидати у батьки-вихователі подають до органу, який приймає  рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, такі документи:

-  заяву  кандидатів у батьки-вихователі про створення дитячого будинку сімейного типу із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов’язань;

-довідку про наявність або відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;

- довідку про реєстрацію місця проживання особи (для кандидатів у  батьки-вихователі та  членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);

-  копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);

- довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- копії   документів, що посвідчують особу  кандидатів  у батьки-вихователі;

- довідку про доходи за останні шість місяців або довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на  доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);

- висновок про стан здоров’я заявника за формою  згідно з додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня2008  р.  №  866  «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дітей», - для заявників та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі;

- довідку про наявність або відсутність судимості, видану територіальним  органом з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника (для  кожного  заявника та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі); копію документа, що підтверджує право власності на житло (у разі створення дитячого будинку сімейного типу на власній житловій площі кандидатів у батьки-вихователі) або договору оренди (у разі створення дитячого будинку сімейного типу на орендованій житловій площі);

- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом  із  кандидатами у батьки-вихователі, на створення дитячого будинку сімейного   типу, якщо кандидати у батьки-вихователі вирішили його створити  на  власній  житловій площі, засвідчену нотаріально або написану  власноручно  в  присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати. Дитячий будинок сімейного типу може бути створений на власній житловій площі кандидатів у батьки-вихователі або орендованій житловій площі (за умови укладення договору оренди не менше ніж на п’ять років та нотаріального посвідчення такого договору) за
наявності відповідних санітарно-гігієнічних і побутових умов (необхідної житлової площі, житлового приміщення у належному стані (в тому числі санітарному), необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів  тривалого вжитку,  умов для проживання, виховання та розвитку дитини).

Рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу приймається виконавчим органом міської ради на підставі заяви подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, що виявили бажання створити такий будинок, та поданого службою у справах дітей відповідного висновку про наявність умов для його створення з урахуванням рекомендації центру соціальних служб за результатами проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Служба у справах дітей обов’язково інформує таких осіб про стан здоров’я, фізичний і розумовий розвиток дітей, яких вони бажають взяти на виховання та для спільного проживання.

Контроль за умовами утримання, виховання, навчання вихованців здійснює служба у справах дітей міської ради за місцем проживання сім’ї шляхом її відвідування. Періодичність відвідувань установлюється окремим графіком. Відвідування проводяться не рідше ніж один раз на рік, крім першого відвідування, яке проводиться через три місяці після влаштування дитини в дитячий будинок сімейного типу.

Вихованці мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, крім випадків, коли це може заподіяти шкоду їх життю, здоров’ю та моральному вихованню. Форми такого спілкування визначають органи опіки та піклування за погодженням з батьками-вихователями та за участю соціальних працівників або фахівців із соціальної роботи, які здійснюють соціальне супроводження сімей.

 

Матеріальне забезпечення дитячого будинку сімейного типу

Виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених  батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках   сімейного типу, грошового забезпечення батькам-вихователям, а також   сплата   єдиного  внеску на загальнообов’язкове  державне соціальне страхування за батьків-вихователів здійснюються за рахунок коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету Мінсоцполітики за відповідною програмою, згідно з  Порядком  призначення  і  виплати державної соціальної   допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,   грошового  забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за  надання соціальних послуг  у  дитячих  будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом  «гроші ходять за дитиною», затвердженим постановою  Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552.

Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить 2,5 прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

У разі, коли дитині виплачується пенсія, аліменти, стипендія, інші державні допомоги, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожитковими мінімумами та розміром інших виплат.

Розмір грошового забезпечення батькам-вихователям встановлюється на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатної особи на кожну дитину-вихованця і не залежить від пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги на кожну дитину-вихованця.

Кошти, що виділяються на утримання дітей в дитячому будинку сімейного типу, перераховуються на особистий рахунок одного з батьків - вихователів, відкритий в установі банку за місцем проживання дитячого будинку сімейного типу та використовується за цільовим призначенням на утримання, навчання та розвиток дітей.

 

Постанова КМУ від 26.04.2002 р. № 564 «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу»

Опіка та піклування

 

ЩО таке опіка/піклування?

 

Встановлення опіки та піклування – влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно, у сімейних, родинних відносинах з цими дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування. 

Опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.

При призначенні опікуна, піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини (ст. 244 Сімейного кодексу України). 

 

ЯК призначається опіка?

 

Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає Службі у справах дітей за місцем свого проживання такі документи:

   • заява від потенційного опікуна, піклувальника про бажання взяти дитину під опіку, піклування.

   • згода другого з подружжя, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально.

     •   копія документа, що посвідчує особу (паспорт, ідентиф. код.);

   • копія документа, де зазначено унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (ID картка, закордонний паспорт) (за наявності));

   • довідка про заробітну плату за останніх шість місяців або відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків або довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи за попередній календарний рік;

   • копія свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

   • висновок про стан здоров’я кожного з подружжя, складений за формою згідно з додатком 5;

   • довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного з подружжя, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника;

   • документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

   • документ, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) заявника та членів його сім’ї, які проживають з ним на спільній житловій площі.

   • довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявником;

  • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, або написана власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), підпису посадової особи та дати;

   Служба у справах дітей проводить з кандидатом співбесіду та відвідує його за місцем проживання. За результатами відвідування помешкання Службою у справах дітей оформлюється акт обстеження умов проживання кандидата.

Переважне право серед кількох осіб, які бажають стати опікунами чи піклувальниками щодо однієї й тієї самої дитини, надається:

  • її родичам незалежно від місця їх проживання;
  • особам, у сім’ї яких проживає дитина на момент, коли виникають підстави для встановлення над нею опіки або піклування.

ПРАВА  дитини,  над  якою  встановлено опіку або піклування

 

Під час визначення форми влаштування в інтересах дитини мають бути враховані обставини,  за  яких  дитина втратила  батьківське піклування,  її життєвий шлях, родинні зв'язки, наявність братів і сестер,  контакти із соціальним оточенням,  стан здоров'я, освіта, інші потреби.

Рідні  брати  і  сестри не можуть бути роз'єднані під час влаштування

Дитина, над якою встановлено опіку  або  піклування,  має право:

  • на  проживання  в  сім'ї  опікуна  або  піклувальника,
  • на піклування з його боку;
  • на забезпечення їй умов для всебічного  розвитку,  освіти,
  • виховання і на повагу до її людської гідності;
  • на  збереження  права  користування  житлом,  у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування.
  • на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника.

ПРАВА опікуна/піклувальника

  • самостійно визначати  способи  виховання  з урахуванням думки дитини і рекомендацій органу опіки та піклування;
  • вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду;
  • давати згоду на усиновлення підопічного;
  • самостійно здійснювати витрати,  необхідні  для  задоволення потреб підопічного,  за рахунок  призначеної  державної  допомоги, пенсії, аліментів, доходів від майна підопічного;
  • представляти інтереси підопічного в установах, організаціях і закладах.

Опікун, піклувальник зобов'язаний: 

  • виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, психічний стан, фізичний і духовний розвиток, готувати до самостійного життя, забезпечувати її догляд і лікування;
  • забезпечувати проходження підопічним медичного огляду 2 рази на рік;
  • створити належні побутові умови та умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти; 
  • вживати заходів до захисту цивільних прав та інтересів підопічного; 
  • своєчасно переоформлювати виплати на підопічного;
  • щороку звітувати про виконання обов’язків опікуна, піклувальника. 

Контроль за умовами утримання, виховання,  навчання дитини, над якою встановлено опіку або піклування, дотриманням прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування та цільовим використанням державної соціальної допомоги на дітей, над якими  встановлено опіку чи піклування здійснює Служба у справах дітей.

Додаткову інформацію щодо влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян Ви можете отримати, звернувшись до Служби у справах дітей Делятинської селищної ради за адресою: вул.16 Липня, 273 (2-й поверх. каб.10), с-ще Делятин, тел. 0670003029

 

Постанова Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини»

Прийомна сім'я

 

Прийомна сім'я - сім'я, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, уражені ВІЛ-інфекцією, можуть влаштовуватися для виховання та спільного проживання у прийомній сім'ї за наявності відповідних висновків органів опіки та піклування і закладів охорони здоров'я, а їх загальна кількість не повинна перевищувати чотирьох осіб.

Прийомні батьки - подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомні діти - діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані до прийомної сім'ї.

Прийомні діти влаштовуються в сім'ю до досягнення вісімнадцятирічного віку або до закінчення навчання у професійно-технічних чи вищих навчальних закладах, але не пізніше досягнення ними 23-річного віку.

За прийомними дітьми зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Створення прийомної сім’ї

Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в
обов'язковому порядку мають пройти навчання, організоване
регіональними центрами соціальних служб із залученням спеціалістів
з питань психології, педагогіки, медицини тощо, за програмою,
затвердженою Мінсоцполітики.

  Кандидати  у  прийомні  батьки  подають  до органу, який
утворює прийомну сім’ю, такі документи:

  • заяву кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної
    сім’ї із зазначенням інформації про наявність або відсутність
    кредитних зобов’язань;
  • копію документів, що посвідчують особу кандидатів у прийомні
    батьки;
  • довідку про реєстрацію місця проживання особи (для кандидатів
    у прийомні батьки та членів сім’ї, які проживають з ними на
    спільній житловій площі);
  • копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);
  • висновок про стан здоров’я заявника за формою згідно з
    додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності,пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 № 866, - для заявників та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі;
  • довідку про доходи потенційної прийомної сім’ї за останні шість місяців або довідку про подану декларацію про майновий стан і  доходи  (про  сплату  податку  на  доходи  фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);
  • довідку про наявність або відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;
  • довідку про наявність або відсутність судимості, видану територіальним органом з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника (для кожного заявника та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);
  • копію документа, що підтверджує право власності на житло кандидатів у прийомні батьки;
  • довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у прийомні батьки, на утворення прийомної сім’ї, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати.

Строк дії документів, зазначених у цьому пункті, становить 12 місяців з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Зазначена сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, обов'язково інформуються про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дітей, яких вони бажають взяти на виховання та спільне проживання. Орган, який прийняв рішення про утворення прийомної сім'ї, несе відповідальність за її функціонування відповідно до законодавства.

На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про її утворення, укладається договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї на виховання та спільне проживання. Прийомні діти мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить їхнім інтересам і не заборонено рішенням суду.

Матеріальне забезпечення прийомної сім’ї

Виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у прийомних сім’ях, грошового забезпечення прийомним батькам, а також сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за прийомних батьків здійснюється за рахунок коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету Мінсоцполітики за відповідною програмою, згідно з Порядком
призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня
2019 р. № 552.

Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить 2,5 прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

У разі, коли дитині виплачується пенсія, аліменти, стипендія, інші державні допомоги, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожитковими мінімумами та розміром інших виплат.

Розмір грошового забезпечення прийомним батькам встановлюється на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатної особи на кожну прийомну дитину і не залежить від пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги на кожну дитину-вихованця та на кожну прийомну дитину.

Кошти, що виділяються на утримання дітей у прийомній сім'ї, перераховуються на особистий рахунок одного з прийомних батьків та батьків - вихователів, відкритий в установі банку за місцем проживання прийомної сім'ї та використовується за цільовим призначенням на утримання, навчання та розвиток дітей.

 

Постанова КМУ від 26.04.2002 р. N 565 «Про затвердження Положення про прийомну сім'ю»

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь