Як сон впливає на здоров’я людини

Дата: 29.01.2024 13:25

Людина проводить уві сні приблизно третину свого життя. Якщо ми повинні піклуватися про своє тіло під час неспання, аби наше життя було повноцінним і організм міг правильно функціонувати, то не менш важливо дбати і про повноцінний сон.

Сон відіграє важливу роль у регулюванні різних фізіологічних і психологічних процесів, що відбуваються в організмі людини. Недостатня або порушена якість сну може негативно впливати на різні аспекти здоров’я, включаючи фізичне й психічне благополуччя.

Яка нормальна тривалість сну?

Звичайна середня норма сну становить 7-8 годин. Однак це лише усереднені цифри, виходячи з яких можна судити про те, поганий чи хороший у вас сон.

Дорослі мають регулярно cпати 7 або більше годин на добу. Декому, зокрема молодим людям та людям із хронічними захворюваннями, необхідно навіть більше – 9 годин сну на добу. Лише невеликій кількості людей достатньо спати менше, ніж 6 годин на добу. Це зумовлено генетичними факторами.

Чому треба спати більше 7 годин на добу?

1. Якщо ви спатимете менше ніж 7 годин на добу, то підвищите ризик розвитку хронічних захворювань, зокрема:

- діабету

- серцево-судинних захворювань

- інсульту

- високого кров'яного тиску;

2 . Зумовите збільшення ваги та ожиріння;

3. Може порушити  роботу імунної системи. Сон має безпосередній вплив на імунну систему людини. Недосить тривалий або неякісний сон може знизити рівень імунних клітин та антитіл, що зробить організм більш вразливим до інфекцій та захворювань.

4. Може сприяти погіршенню психічного здоров'я, депресії.

Недосить якісний сон може спричинити збільшення рівня стресу та впливати на рівень гормонів, що контролюють артеріальний тиск.

Як налагодити повноцінний сон

Ваша поведінка протягом дня, а особливо перед сном, впливає на якість сну. Навіть кілька незначних коригувань в деяких випадках можуть докорінно змінити ситуацію.

Кілька корисних звичок допоможуть вам поліпшити сон:

Дотримуйтесь режиму сну

Лягайте спати та прокидайтесь в один і той самий час.

Створіть заспокійливу атмосферу

Тиха, темна, заспокійлива атмосфера та комфортна прохолодна температура в спальні сприятимуть сну. Увечері не вмикайте яскраве світло.

Стежте за раціоном

Уникайте кофеїну (протягом 6 годин перед сном), алкоголю (протягом 4 годин перед сном) та великої кількості їжі перед сном. Дотримуйтесь здорового харчування протягом дня.

Не куріть

Не починайте курити або киньте цю шкідливу звичку. У будь-якому випадку не куріть безпосередньо перед сном.

Тренуйтеся

Фізична активність протягом дня допоможе вам легше заснути вночі.

Маєте звичку дрімати вдень? Обмежте цей час 45 хвилинами. Але якщо у вас виникають постійні проблеми зі сном – зверніться до лікаря.

Загалом не залишається сумнівів, що сон необхідний для правильної життєдіяльності нашого організму відповідно безпосередньо впливає на якість життя в цілому.