Що таке  імунітет і для чого він потрібний?

Дата: 23.11.2023 14:09

З настанням перших холодів збільшується кількість хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції. Низька температура повітря впливає на тимчасове зниження імунітету, через що людина стає більш вразливою до збудників гострих респіраторних  вірусних інфекцій.

Що таке  імунітет і для чого він потрібний? Просте пояснення.

Імунна система – це власна система захисту нашого організму від зовнішніх патогенів (вірусів, мікроорганізмів, грибів, паразитів). Існує дві категорії імунного захисту – вроджений (загальний неспецифічний) та набутий (специфічний) проти конкретного виду патогенів, наприклад, антитіла проти вірусу кору.

Спочатку підключається неспецифічний імунітет, – це верхній шар шкіри чи слизових оболонок, що стає першим бар’єром для зовнішніх патогенів. До неспецифічного імунітету також належать певні білки крові, що захищають організм від інфекції ( наприклад,  інтерферон). Спеціальні клітини нашої крові – лейкоцити (моноцити, макрофаги та нейтрофіли) – уміють знищувати патогени, поглинаючи їх. Якщо патогенів-чужинців багато, кістковий мозок людини запускає розвиток та розмноження нових клітин «бійців». Це видно за результами загального аналізу крові (забір крові з пальця). Власне тому, перше, що зробить ваш лікар – скерує зробити загальний аналіз крові з розгорнутою лейкоцитарною формулою.

Цікаво, що бактерії, які живуть у взаємокорисних стосунках (симбіозі) із нами, наприклад, на шкірі, всередині кишківника,  є частиною нашого захисту від шкідливих мікрооргананізмів. Дружні (симбіотичні) бактерії виробляють особливі захисні речовини від зовнішніх патогенів, допомагаючи нам бути здоровими. Звідси й порада: не зловживати миючими засобами, протигрибковими шампунями, недоцільним призначенням антибіотиків «про всяк випадок», адже такі заходи руйнують захист, створений «дружніми» до нас бактеріями як зовні так і всередині нашого організму.

Складові елементи вродженого (неспецифічного) імунітету:

• Шкіра
  •  Слина
  •  Сльози - захищають очі від пилу та інфекції
  • Шлунковий сік - містить соляну кислоту, має сильно кислу реакцію

(рН 2), що руйнує патогени, практично перетравлює їх

• Здоровий кишківник
  • Клітини та спеціальні захисні білки крові. Якщо інфекційний патоген все ж долає перший бар’єр, то наступним місцем «боротьби» із інфекцією будуть лімфатичні вузли, де клітини та захисні білки намагатимуться «локалізувати» інфекцію.
  • Гематоенцефалічний бар’єр

Що знижує імунітет:

• нездоровий спосіб життя;
  • шкідливі звички;
  • хронічний стрес;
  • хронічне недосипання;
  • незбалансоване харчування, дефіцит вітамінів та мікроелементв;
  • відсутність достатнього фізичного навантаження;
  • зайва вага;
  • літній вік;
  • інфекції, що викликають імунодефіцитні стани.

Імунна система безупинно захищає нас від шкідливих мікроорганізмів, але, коли захист не справляється, ми хворіємо.

Поради, як посилити та  зміцнити  імунітет дорослим і дітям  та уникнути хвороб у холодну пору

1. Дотримуйтесь  здорового  збалансованого  харчування.

1. Перед виходом на вулицю перевіряйте показники термометра і одягайтеся відповідно до погоди.

3. У транспорті та інших громадських місцях намагайтеся триматися подалі від тих, хто чхає або кашляє. Часто та ретельно мийте руки. На руках людини з симптомами застуди віруси зберігаються близько двох годин, тому так важливо часто мити руки.

1. Не куріть і не вживайте алкогольних напоїв.

1. Висипайтеся, намагайтеся засинати до 22-23.00 год.

6.Уникайте тривалого стресу, навчіться  простих методик щодо мінімізації негативного впливу  стресу на організм.

7.Регулярно виконуйте фізичні вправи.

8.Підтримуйте вагу тіла в межах норми.