12 ЛИСТОПАДА — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПНЕВМОНІЄЮ

Дата: 12.11.2023 10:28

12 ЛИСТОПАДА — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ

БОРОТЬБИ З ПНЕВМОНІЄЮ

Пневмонія – це запалення легеневої тканини, частіше інфекційного походження. Легені складаються з дрібних мішечків, альвеол, які при диханні у здорової людини наповнюються повітрям. Під час пневмонії альвеоли заповнюються гноєм або рідиною, що робить дихання болісним і обмежує надходження кисню в організм.

Хворий на пневмонію потребує якнайшвидшої діагностики та стаціонарного лікування у спеціалізованих медичних установах.

Причини пневмонії

Головні збудники пневмонії — бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Зокрема, розвиток бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше зумовлюють пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B, Hib). А найпоширеніша причина вірусної пневмонії — респіраторно- вірусна інфекція (гостра вірусна хвороба з групи ГРВІ).

Шляхи передавання інфекції

• Вірус потрапляє в організм, коли людина торкається руками предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а потім — очей або носа;
  • повітряно-крапельним шляхом поширюються як віруси, так і бактерії;
  • через кров часто відбувається бактеріальне зараження немовлят під час пологів або відразу після народження.

Симптоми пневмонії

• кашель,
  • утруднене дихання,
  • висока температура тіла (39°),
  • прискорене дихання,
  • втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітки розширюється при вдиханні),
  • свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

Профілактика пневмонії

Профілактика пневмонії у дітей і дорослих передбачає:

• зміцнення імунітету;
  • достатнє та збалансоване харчування;
  • здоровий спосіб життя;
  • регулярну фізичну активність на свіжому повітрі;
  • дотримання правил особистої гігієни;

Найбільш ефективним методом профілактики пневмонії визнано планову вакцинацію проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку.

ПАМЯТАЙТЕ: самолікування, особливо із використанням антибіотиків, може значно ускладнити діагностику пневмонії та подальшу фахову терапію.