29 ВЕРЕС НЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ

Дата: 02.10.2023 14:39

Цей день відзначають за ініціативою Всесвітньої федерації серця та підтримкою Всесвітньої організації охорони здоров’я з 2000 року.

Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності в світі. З 17 млн. смертей від неінфекційних захворювань у віці до 70 років 82% припадають на країни з низьким та середнім рівнем доходу, 37% із них становлять серцево-судинні захворювання.

Серце часто порівнюють з насосом, який постачає кров до кожної клітини організму, таким чином живлячи тканини киснем та поживними речовинами і видаляючи з них продукти обміну. Серце розташоване в середині грудної клітки, але трохи зміщене вліво, і має розмір приблизно з людський кулак. Це «найпрацьовитіший» м’яз в організмі.

Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань є наступні:

• підвищений артеріальний тиск;
  • підвищений рівень холестерину, цукру в крові;
  • надмірна вага;
  • гіподинамія;
  • тютюнопаління;
  • вживання алкоголю;
  • стреси;
  • вік (понад 50 років);
  • стать – у чоловіків більше шансів захворіти в ранньому віці, ніж у жінок;
  • спадковість.

Серцево-судинні захворювання можна попередити за допомогою профілактики — здорового способу життя та своєчасного звернення до лікаря.

Профілактика серцево-судинних захворювань:

• Правильний раціон харчування.

Для підтримки здоров’я серцево-судинної системи величезне значення має збалансований раціон, що включає велику кількість фруктів і овочів, страви з цільного зерна, нежирне м’ясо, рибу і бобові з обмеженим споживанням солі, цукру і жиру.

• Регулярна фізична активність.

Для підтримки здорового стану серцево-судинної системи необхідна регулярна фізична активність, мінімум протягом півгодини щодня.

• Утримання від вживання тютюну.

Тютюн дуже шкідливий для здоров’я в будь-якого різновиду сигарет. Пасивне куріння також небезпечно. Ризик розвитку інфаркту або інсульту починає знижуватися відразу ж після припинення вживання тютюнових виробів, а через рік може знизитися на 50%.

Крім того, регулярно перевіряйте артеріальний тиск, рівень холестерину та глюкози.

Пам’ятайте, що хвороби краще попереджати, аніж лікувати.

Зберігайте своє серце здоровим!