ЩЕ РАЗ ПРО СКАЗ

Дата: 28.09.2023 10:01

В медичні заклади нашого району досить часто звертаюся люди, яких покусала собака, кіт або інша свійська чи дика тварина.

Так, протягом нинішнього року, в медичні установи Надвірнянського району  таких осіб звернулося більше сотні.

Чим це небезпечно, навіть якщо укус був незначним?

В слині тварин може знаходитися вірус сказу, який є небезпечним, як для тварин, так і для людини.

Що таке сказ?

Сказ - це інфекційна хвороба з переважним ураженням центральної нервової системи, що супроводжується судомами, спазмами глоткової  і дихальної мускулатури.

Сказом частіше хворіють дикі тварини - вовки, лисиці, єноти, борсуки, ведмеді, білки та інші. Від них при укусі, ослиненні заражаються домашні тварини і люди.
         За останні роки найчастішим джерелом поширення хвороби стали лисиці.

Від моменту укусу до появи перших клінічних ознак у людини проходить  4-6 тижнів, але може збільшитися  до року і більше.

Шляхи зараження людини

• Зараження людини може відбутися при укусі та ослиненні хворою твариною, коли вірус разом зі слиною тварини потрапляє в рану
  • Також у разі потрапляння слини на слизові оболонки очей, носа, рота, пошкоджені шкірні покриви
  • Дуже небезпечні подряпини, нанесені кігтями, тварини часто лижуть лапи, тому на пазурах залишається певна кількість збудника інфекції, яка достатня для зараження.
  • Заразитися сказом можна і від зовні здорової тварини, тому що в ряді випадків сказ у тварин може протікати у безсимптомній формі

Ознаки  хвороби  у  людини :

Спочатку з'являються симптоми загального нездужання: температура, нудота, блювота, головний біль, загальна слабкість.

Поступово наростає сильне почуття тривоги, з'являється свербіж, поколювання, тягнучі болі по ходу найближчих до місця укусу нервових шляхів.

Розвивається водобоязнь - хворобливе судомне скорочення м'язів глотки і гортані при спробі пити воду, при вигляді води, при звуці води, що ллється.

Але найстрашнішим є те, що лікування від сказу не існує в цілому світі. І людина, яка захворіла, помре.

Попередити хворобу можна тільки зробивши щеплення в найкоротший термін після  укусу.

Що робити, коли вкусила тварина ?

Найперше, що варто зробити, це добре промити рану мильною водою (краще господарським милом). Це механічно очистить рану, виведе з неї слину та бактерії, а також нейтралізує вірус. Після промивання та обробки рани потрібно накласти антисептичну пов’язку і звернутись за медичною допомогою.

Зволікати із зверненням до лікаря або чекати до ранку не можна!!!

Щеплення від сказу - залишається поки що єдиним засобом, щодо запобігання цьому захворюванню.

.