Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

ЩО ТАКЕ ЛЕГІОНЕЛЬОЗ?

Дата: 06.09.2023 09:53
Кількість переглядів: 246

Фото без опису

В засобах масової інформації, на сьогоднішній день, дуже багато сповіщень щодо випадків легіонельозу в наших сусідів – в Польщі.

За даними  Центру громадського здоров'я  МОЗ України інформуємо, що 25 серпня  в Жешуві оприлюднена заява про  113  підтверджених випадків легінельозу, із них 7 закінчилися  смертельно . На сьогоднішній день кількість захворілих становить 160 осіб.

Що це за така хвороба – ЛЕГІОНЕЛЬОЗ та як запобігти  цьому захворюванню ?

 Легіонельоз  (хвороба  легіонерів) - гостре інфекційне захворювання, збудником  якого  є  бактерія. Хвороба  має прояви пневмонії.  Характеризується високим показником летальності - до 40%.

         Збудник вперше виділений у 1976 році після спалаху на з’їзді Американського легіону в Філадельфії – звідси і пішла назва «хвороба легіонерів». Після тривалого розслідування з'ясувалося, що причиною спалаху невідомої хвороби стала бактерія, яка потрапила в легені людей через вентиляційну систему готелю. Хвороба має клінічні прояви атипової пневмонії.

ЛЕГІОНЕЛЬОЗ. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

  Бактерії, які викликають легіонельоз, зазвичай живуть у вологому ґрунті та воді. Вони можуть жити і розмножуватися при температурах від 20 °C до 45 °C.

         Шляхи передачі легіонел - повітряно-пиловий та повітряно-крапельний. Факторами передачі може бути повітря, пил, дрібнодисперсний мікробний аерозоль, що утворюється при експлуатації водяних систем.

                Згідно з даними ВООЗ, найпоширенішою формою передачі є вдихання інфікованих водяних бризок. Тобто, якщо бактерія потрапила у систему водопостачання, ці крапельки можуть бути всюди – у воді з-під крана чи душу, в унітазі, в басейнах, джакузі  чи фонтанах. В системах водопостачання, кондиціонування та зволоження повітря, а також інших системах, пов’язаних з циркуляцією теплої води з температурою  +20-50 °C.

         Легіонела  потрапляє в організм людини через дихальні шляхи з дрібнодисперсним аерозолем води, який утворюється при роботі приладів систем водопостачання, кондиціювання.

         Перебіг захворювання може бути як гостре респіраторне захворювання без пневмонії (гарячка Понтіак) і власне "хвороби легіонерів" - тяжкої легіонельозної пневмонії.

                Інкубаційний період триває 2-11 діб, у середньому 7 діб. У клінічній картині переважають явища кашлю і задишки, що починають турбувати з 4-6 дня хвороби. Нежить та інші симптоми ураження верхніх дихальних шляхів не турбують хворого. З розвитком хвороби  можливе кровохаркання. Задишка прогресує, до неї приєднується сильний біль у грудях.

          У деяких випадках захворювання може мати затяжний перебіг, що призводить до утворення фіброзу. Крім ураження дихальної системи страждають ще інші органи. Шлунково-кишковий тракт другий після респіраторного тракту страждає від легіонельозу. Найчастіше це проявляється водянистою діареєю, що триває 5-10 діб та блюванням.  Симптоми ураження центральної нервової системи можуть виникати у 20 %-50 % хворих. Вони страждають від головного болю, сплутаної свідомості, галюцинацій. У разі тяжкого перебігу хвороби може наступити смерть.

         Збудники легіонельозу не передаються від людини до людини!

          Щоб не допустити розвитку захворювання, необхідно всі побутові кондиціонери утримувати в чистоті, міняти фільтри, проводити періодичні профілактичні огляди, ремонт.

         Не купатися у водоймах, басейнах сумнівної чистоти або у відверто антисанітарних умовах. Після відвідин басейну або джакузі – прийняти душ з милом.

          Актуальність цієї хвороби зростає, що пов`язано з повномасштабною агресією росії . У  місцях скупчення людей  можливий  аерозольний механізм зараження через кондиціонери чи вентиляційні системи.

         Зниження рівня контамінації штучних екосистем проводиться шляхом дезінфекції водних резервуарів та інших ємкостей води, що входять до цих систем. Відповідно до галузі на технічну компетентність лабораторія ОШ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» проводить дослідження на легіонельоз біоматеріалу від людей та з об'єктів довкілля.

При появі підозрілих симптомів необхідно негайно звертатися за медичною допомогою! Чим швидше почнеться терапія, тим менша ймовірність отримання серйозних ускладнень.

Лікар-дезінфекціоніст                            Г. Катаман


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь