Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Занадто мало або занадто багато

Дата: 24.05.2023 15:39
Кількість переглядів: 222

Фото без опису

 

Йод є необхідним елементом для правильного функціонування організму, особливо щитовидної залози. Це речовина, без якої неможливе формування і нормальна робота будь-якого людського організму. За даними статистики, третина населення України страждає від нестачі йоду в організмі, особливо це стосується жителів гірських районів.

Надлишок йоду в організмі перетворює його в токсичну речовину, яка може стати причиною розвитку серйозних хвороб Шкіра стає сухою, волосся і нігті – ламкими,  спостерігається зменшення ваги, порушення сну,   головний біль, гнійничкові висипання на шкірі, набряки, нудота, намічається целюліт, турбують аритмія і скачки артеріального тиску. Крім цього, знижується  працездатність, а нудьга і апатія стають вірними супутниками.
При нестачі йоду спостерігається не менш сумна картина –  це йододефіцитні захворювання, такі як  йододефіцитний гіпотиреоз, дифузний нетоксичний зоб , вузловий і багатовузловий еутиреоїдний зоб. Симптомами є часті закрепи і набряклість, в голосі може з’явитися нездорова хрипота,  млявість,тривожність.  Психоемоційний стан не стабільно – накопичується роздратування, важко на чомусь зосередитися і запам’ятовувати важливу інформацію. Нестача йоду у дітей до двох років призводить до тяжких, незворотних розладів нервової системи, порушення формування кори головного мозку. Кретинізм, наприклад, це не лайка, а захворювання дитячого віку, викликане нестачею йоду. У важких випадках розвивається мікседема - загальний набряк тіла через порушення білкового обміну. Постійний дефіцит йоду з часом призводить до передраку, а надалі - до раку щитовидної залози.  

Йод  не виробляється природним чином, тому заповнити його  нестачу  можна продуктами або різними препаратам.  Для того щоб підтримувати рівень йоду в організмі на належному рівні, необхідно звернути увагу на дієту.  Найпростіший і доступний спосіб отримати йод – включити в свій раціон певні продукти харчування.
  Найбільше йоду міститься в морській капусті, морській рибі і ракоподібних, , прісноводній  рибі.  Незважаючи на те, що в прісноводній рибі міститься значно менше йоду - її реально купити свіжою, а значить - за підсумком, йоду в ній може бути навіть більше, ніж у морській. Також це незбиране молоко, м`ясо - особливо яловичина.

Овочі та фрукти: зелена і ріпчаста цибуля, часник, щавель, шпинат, картопля, морква, помідори, буряк, редис, бобові. Зі смачного: хурма, полуниця, ананас, всі цитрусові, диня, банани, яблука, виноград.

Випадки, коли потрібна підвищена вживання йоду: для вагітних; в лактаційний період; для людей, що зазнають постійні фізичні навантаження;  живуть в несприятливому довкіллі; при певних захворюваннях, що вимагають збільшеного споживання кількості йоду.
  А тепер - про головне:

Йод дуже погано зберігається і надзвичайно швидко розпадається при будь-якій термічній, хімічній та інших обробках. Тому високий вміст йоду буває тільки у свіжих продуктах. Після смаження, варіння, сушіння йод з продуктів зникає практично повністю. Те саме стосується йодованої солі - при додаванні її в киплячу воду можна з йодом попрощатися.

Йод не завжди добре всмоктується. Ось перелік продуктів, що заважають всмоктуватися йоду: будь-яка капуста, ріпа, хрін, кукурудза, батат, арахіс. При симптомах дефіциту йоду необхідно обмежити вживання цих продуктів. При проблемах з щитовидною залозою буде дуже доречно проконсультуватися в ендокринолога, оскільки крім порушень обміну йоду існує цілий ряд інших захворювань цього органу.

  Хотілося б наголосити, що сьогодні всім нам потрібно аналізувати стан свого організму, аби вчасно вдатися до необхідних заходів, адже наше здоров’я – збалансоване поєднання в організмі необхідних речовин, і порушувати цей баланс не можна.

 

  Дезінструктор                                           Колопельник  Т.М

  

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь