АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ

Дата: 19.05.2023 10:51

За статистикою понад 12 мільйонів українців страждають від підвищення артеріального тиску.

Артеріальна гіпертензія — медичний термін, який означає, що кров надміру тисне на стінки артерій із середини. Нормальним вважають систолічний (верхній) тиск менше 120 і діастолічний (нижній) тиск менше 80 мм рт. ст.

Артеріальну гіпертензію діагностують у разі постійного підвищення рівня артеріального тиску (АТ):

• більше 140 мм рт. ст. (систолічний АТ);
  • більше 90 мм рт. ст. (діастолічний АТ);

Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень.

До 40% хворих на артеріальну гіпертензію навіть не підозрюють у себе недугу, бо часто ця хвороба протікає безсимптомно.

Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск та спостерігати за власним станом.

Симптоми АГ:

• Підвищений тиск ;
  • Головний біль (найчастіше в потиличній чи тім’яній частині);
  • Періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
  • Біль в ділянці серця;
  • Підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);
  • Відчуття задухи.

До груп ризику потрапляють перш за все люди з обмеженим фізичним навантаженням, курці та люди із зайвою вагою.

Артеріальна гіпертензія розвивається внаслідок дії як генетичних механізмів, так і екзогенних факторів — надмірного вживання солі, психоемоційного стресу, ожиріння.

Профілактика АГ

Замислитися про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо якщо хто-небудь із близьких родичів має серцево-судинні захворювання:

• підтримуйте нормальну масу тіла;
  • обмежуйте споживання солі;
  • уникайте стресів (чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога, прогулянка на природі);
  • вживайте продукти, багаті на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).

Щоб не пропустити початок артеріальної гіпертензії, необхідно уважніше ставитися до свого здоров’я і вимірювати артеріальний тиск.

Пом.епідеміолога                                             Ноджак   У.М.