Підступний ворог під назвою «туберкульоз»

Дата: 20.03.2023 11:39

Туберкульоз – це інфекційне захворювання з хронічним перебігом, викликане паличкою Коха. Найчастіше патологічний процес локалізується в легенях (легеневий туберкульоз), але може уражати й інші органи (позалегеневий туберкульоз): мозкові оболонки, нирки, кістки, печінку, шкіру, лімфатичні вузли тощо. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, коли хвора на активний легеневий або гортанний туберкульоз людина кашляє або чхає.

Близько 99% дорослих людей (за винятком ізольованих племен) живуть з живими паличками Коха в організмі, оскільки контакт з ними неминучий в умовах високої щільності населення. Тому в легенях усіх людей є дрібні туберкульозні ураження. А от чи призведе зараження до хвороби, залежить від нашого імунітету. Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись прихована інфекція або туберкульоз. Інколи від зараження до прояву хвороби минає рік. Із загальної кількості людей, інфікованих туберкульозом, захворіє кожен десятий.

Найбільш схильні до захворювання на туберкульоз люди із так званої, групи ризику:

• у родині, де є хворий на туберкульоз;
  • що часто і тривало хворіють різними інфекційними захворюваннями;
  • що страждають такими захворюваннями, як цукровий діабет, рак і особливо ВІЛ-інфекція, хворі на хронічні захворювання  різних органів і систем;
  • що зловживають алкоголем, тютюнопалінням, наркомани;
  • що живуть за межею бідності;
  • не щеплені діти

Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування, яке розпочинається невчасно, вимагає більших затрат часу та зусиль.

Ранній початок лікування  туберкульозу – це запорука успішного одужання. Тому вкрай важливо знати основні симптоми захворювання, щоб вчасно звернутися до лікаря.

Основні симптоми туберкульозу:

• кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • ускладнене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлю)

Якщо у вас або ваших близьких з’явилися подібні симптоми, якомога швидше зверніться до лікаря для подальшого обстеження.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей.

ОСНОВНІ СКЛАДОВІ ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

1. Здоровий спосіб життя: відмовитись від алкоголю і паління. Наркоманія та токсикоманія значно підвищують ризик захворювання.
  2. Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
  3. Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків,жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
  4. Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.
  5. Регулярно 1 раз на рік проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
  6. При будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертатися до лікаря.

Специфічна профілактика – це вакцинація  вакциною БЦЖ, яка проводиться на 3-5 добу після народження, якість якої оцінюють щорічним проведенням проби Манту з туберкуліном.

Бережіть своє здоровя та здоров’я своїх рідних і  близьких!

Лікар епідеміолог

Відділення епідеміологічного нагляду