ВІЛ і СНІД. У чому відмінності?

Дата: 10.03.2023 15:38

ВІЛ – Вірус імунодефіциту людини

СНІД – Синдром набутого імунодефіциту

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий з початку 80-х років ХХ століття. На нинішній день відомі його природа і структура, шляхи передачі та життєздатність вірусу.

Коли людина заражається ВІЛ, вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами. Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре протягом багатьох років і навіть не знати, що він інфікований. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливим для багатьох інфекційних хвороб.

Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Цей період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називається  “періодом вікна”.

ВІЛ та СНІД – не одне й те саме. ВІЛ – це вірус, що вражає імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету.

Людина, що живе з ВІЛ, з часом може почати хворіти частіше, ніж звичайно. Власне, хвороба СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) зазвичай виникає через кілька років після зараження ВІЛ, коли у людини розвиваються одне або декілька дуже серйозних захворювань.

Єдиний спосіб з’ясувати присутність ВІЛ в організмі – провести спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:

• Незахищений (без презерватива) статевий акт (70-80%)
  • Спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію (5-10 %)
  • Використання нестерильного інструментарію для татуювання та пірсингу;
  • Використання чужих для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові (дуже рідко)
  • Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері до дитини – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю (5-10 %)
  • Переливання зараженої крові  (5-10 %)

Іншими словами, ВІЛ передається через кров, сперму, вагінальні виділення і материнське молоко, але не через інші рідини організму (такі як слина, піт, сльози, сеча і фекалії).

Як ВІЛ не передається?

ВІЛ і СНІД викликають страх і занепокоєння, які часто виявляються перебільшеними. Люди бояться заразитися ВІЛ при звичайному побутовому контакті. Ці страхи - необгрунтовані. Звичайний контакт з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, абсолютно безпечний. Всі шляхи передачі ВІЛ добре досліджені і науково доведені.

ВІЛ не передається:

• При рукостисканні або обіймах;
  • Через піт чи сльози;
  • При кашлі та чханні;
  • При використанні загального посуду чи постільної білизни;
  • При спільному використанні ванни і унітазу;
  • При колективних видах спорту;
  • При перебуванні в одному приміщенні;
  • В громадському транспорті;
  • Від тварин чи при укусах комах;
  • При поцілунку / через слину, так як концентрації вірусу в слині недостатньо для інфікування. За всю історію вивчення ВІЛ / СНІД не було зафіксовано жодного випадку зараження цим способом.

Помічник  лікаря – епідеміолога                       М. Корженюк