Хто має право на безоплатну правову допомогу?

Дата: 03.02.2023 14:32

Згідно з статтею 5 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (далі – Закон) одним із принципів, на яких ґрунтується державна політика у сфері надання безоплатної правової допомоги в Україні, є доступність такої допомоги для всіх категорій осіб, що мають право на її отримання.

При реалізації права на безоплатну правову допомогу не допускається застосування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

На сьогодні система надання Безоплатна правова допомога складається з:

- Координаційного центру з надання правової допомоги;

- 22 регіональних центрів з надання правової допомоги;

- 84 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечують роботу 504 бюро правової допомоги та в яких громадяни України можуть отримати правову інформацію, консультації та роз'яснення з порушених ними питань, а також інші види правової допомоги.

Відповідно до статі 8 Закону право на безоплатну первинну правову допомогу, що включає такі види правових послуг:

- надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань;

- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації (згідно з Конституцією України та Законом мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України, у тому числі жінки).

Надання безоплатної вторинної правової допомоги, що передбачає такі види правових послуг, як:

- захист;

- здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

- складення документів процесуального характеру забезпечують суб’єктам відповідного права, визначеним статтею 14 Закону.

Так, суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, зокрема, є:

- малозабезпечені особи (середньомісячний дохід яких не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму);

-особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;

-постраждалі від домашнього насильства або насильства за ознакою статі;

-внутрішньо переміщені особи;

-потерпілі від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту тощо.

- Отримати безоплатну правову допомогу соціально вразливі категорії осіб можуть:

- звернувшись особисто або надіславши звернення на електронну пошту одного з бюро правової допомоги;

- зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги

0 800-213-103;

- через канали комунікації у Телеграм/Вайбер;

- через сервіс «Кабінет клієнта», розміщений на сайті системи БПД, а також мобільні застосунки  «Безоплатна правова допомога» та «Твоє право».

Також, за потреби, кожна особа може отримати правову інформацію за допомогою довідково-інформаційної платформи правових консультацій «WikiLegalAid», що доступна в мережі Інтернет  https://wiki.legalaid.gov.ua.