Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Що робити, якщо розбився ртутний термометр?

Дата: 22.12.2022 10:34
Кількість переглядів: 322

Фото без опису

Про те, як правильно прибрати ртуть з розбитого термометра і як уникнути її шкідливої дії, повинен знати кожен. Ртуть відноситься до надзвичайно небезпечних для людини речовин. Особливо шкідливі її пари. Вже при кімнатній температурі +18°С ртуть починає випаровуватися.   При тривалому вдиханні випаровувань навіть мізерної кількості цієї рідини можна отримати отруєння. Воно протікає поволі, довгий час без чітких симптомів захворювання: загальне нездужання, дратівливість, нудота.

Отже, прибирати цю сріблясту речовину потрібно ретельно і швидко. Відразу ж, як тільки ртуть опинилася поза межами термометра, виведіть із забрудненого приміщення дітей. Якщо на дворі значно холодніше, ніж в будинку, то непогано б відкрити вікна - при низькій температурі виділення отруйної пари зменшується.

Прибираючи ртуть, надіньте гумові рукавички та маску для захисту носа і рота і постарайтеся, щоб вона не попадала на голі ділянки шкіри. Найзручніше збирати ртутні горошини, накочуючи їх на листок паперу іншим листком або м'яким пензликом, - жорстка кисть, віник чи порох отяг в цій справі не допоможуть, вони тільки подрібнять отруйні кульки. Горошинки ртуті, що закотились в щілини підлоги посипте піском, разом з яким вона легко вимететься пензликом на папір. Можна озброїтися шматочком вати, змоченої в 0,2% розчині перманганату калію (марганцівки). З вати або з листка паперу ртуть треба акуратно струшувати в наповнену водою або розчином марганцівки скляну ємкість. Туди ж відправте і пісок зі ртутними частинками, що залишилися в розбитому градуснику.

Можна також засмоктати кульки в гумову грушу. Зібраний отруйний метал не можна викидати в сміттєпровід, каналізацію або куди б то не було - без спеціальної обробки ртуть, де б вона не опинилася, виділятиме токсичні речовини, погіршуючи і без того неблагополучну екологічну обстановку.

Тепер, щоб знешкодити все, аж до щонайменшої, непомітної оку частинки, потрібно провести демеркуризацію. Місце, де була розлита ртуть, слід змочити 0,2% розчином марганцівки або мильно-содовим розчином (30 г соди і 40 г мила на літр води). Непогано протерти будь-яким з цих розчинів близько розташовані від забрудненої ділянки дерев'яні і металеві поверхні - дрібні крупинки ртуті дуже люблять на них осідати.

Якщо ртуть потрапила на одяг, то її потрібно терміново обробити таким чином: спочатку промити її в холодній воді протягом 30 хвилин, потім ще 30 хвилин в мильно-содовому розчині при температурі 70-80оС, потім ще 20 хвилин при такій же температурі в лужному розчині, потім знову в холодній воді.

Після всіх цих процедур ліквідаторові маленької ртутної аварії для профілактики отруєння потрібно пити більше рідини, оскільки ртутні утворення виводяться з організму через нирки. Корисні будуть і свіжі плоди і коренеплоди.

На закінчення хотілося б сказати ось про що. Останнім часом дуже часто до рук хлоп'ят потрапляють небезпечні хімічні речовини, що казна-звідки взялися. Як іграшка нерідко виявляється і ртуть, причому часто її кількість значно перевищує ту, яка міститься в термометрі. Фіналом такої гри може стати гостре отруєння парами ртуті, перші ознаки якого - головний біль, біль при ковтанні, підвищення температури, шлункові розлади - з'являються через 8-24 години. В очікуванні приїзду лікаря давайте хворому більше пити.

 

         Пам'ятайте, що ні в якому разі не можна:

1. Викидати термометр, що розбився у сміття.  2-3 грами ртуті, які були у ньому, можуть забруднити своїми парами близько 6 тисяч кубометрів повітря.

2. Спускати ртуть у каналізацію. Тому, що потім дістати її звідти надзвичайно складно.

3. Підмітати ртуть віником: це призведе лише до подрібнення отруйних кульок.

4. Не збирайте ртуть за допомогою порохотяга: повітря, що продувається крізь нього лише сприятиме розповсюдженню парів ртуті. До того ж порохотяг потрібно буде одразу ж викинути.

5. Ні в якому разі не створюйте протяг до того, як ви зібрали ртуть , оскільки блискучі кульки просто розлетяться по всій кімнаті.

6. Не можна прати забруднені ртуттю одяг та взуття у пральній машині.

Якщо ж приміщення заражене значною кількістю ртуті (більше ніж містить один термометр) негайно повідомити про випадок по телефону 101.  А до приїзду рятувальної служби ізолюйте це приміщення.

 

І, наостанок, завжди будьте уважні, коли користуєтесь ртутним термометром. Зберігайте ртутні термометри в недоступному для дітей місці. Навчіть своїх дітей основним правилам безпеки при необхідності в користуванні з ним.

 

 

 

 

Начальник Надвірнянського

 районного відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗУ»                              Оксана  Жеревчук

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь