Делятинська громада
Івано-Франківська область, Надвірнянський район

Дифтерія та ангіна, яка різниця?

Дата: 07.11.2022 16:37
Кількість переглядів: 166

Фото без опису

        Відмінність дифтерії від ангіни на попередньому етапі важко вловити, оскільки вони мають однаковий перебіг.  Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем. Ангіна — це запальний процес в мигдаликах, збудниками якого є бактерії, віруси, грибки.

         Обидва захворювання передаються повітряно-крапельним шляхом, при спілкуванні з хворою людиною та предмети побуту, якими вона користувалася.

                          У чому схожість двох хвороб

  • Гострий початок.
  • Больові відчуття в гортані в процесі проковтування.
  • Озноб.
  • Отруєння (погіршення апетиту, дискомфорт, нездужання).
  • Збільшення мигдаликів.
  • Почервоніння слизової.
  • Наліт.
  • Збільшення і біль лімфатичних вузлів.

 

      Незважаючи на схожість, ці хвороби мають певні відмінності.

  • Під час тонзиліту запальний процес не залишає межі мигдаликів. При дифтерії патологічні зміни спостерігаються в піднебінні, а набряклість здатна поширитися на шийний відділ і груди.
  • При ангіні наліт на мигдаликах легко усувається. Якщо у пацієнта дифтерія, плівка на слизовій гортані, язику або щік видаляється з зусиллями, а під нею простежуються рани, які кровоточать.
  • Наліт під час тонзиліту має виражений жовтий відтінок, а при дифтерії він сіро-білий.
  • У хворих ангіною регулярно спостерігаються інтенсивні больові відчуття в гортані, наростаючі під час їжі або проковтуванні. Дифтерійне ураження зіва відрізняється незначним дискомфортом.
  • Для дифтерії властиво збільшення лімфатичних вузлів на шиї, а також болючість в процесі промацування.
  • Коли у пацієнта тонзиліт, температурні показники підвищуються у перші дні захворювання, але після стають в норму. Під час дифтерії температура збільшується незначно, проте кожен день при відсутності відповідного лікування зростає, досягаючи 400 С .

      Виникає питання, як відрізнити ангіну від дифтерії? За допомогою бак посіву  з гортані можна  визначити вид збудника захворювання.

     Профілактика обох захворювань включає підтримку особистої гігієни, правильного харчування ( воно повинно бути корисним, поживним, містити вітаміни і мінерали ), підвищення рівня імунітету.  Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація  дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну - у 16 років — АДП-М. Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити у 26 років, другу - в 36 і так далі. Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

 

 

Лікар епідеміолог

Відділення епідеміологічного нагляду

та профілактики інфекційних захворювань

 Надвірнянського РВ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»              І.Я. Горбаль-Клим’юк

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Опитування щодо потреби увімкнення вуличного освітлення:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь