"Різьбяр від Бога" і пророк Василь Турчиняк -шанований громадою митець

Дата: 21.10.2019 11:45

20 жовтня 2019 року в смт Делятин в приміщенні Народного дому відбулася  науково-практична конференція, присвячена 155-річчю відомого різьбяра Гуцульщини Василя Турчиняка, участь у якій взяли відомі мистецтвознавці, дослідники творчості митця. Зустріч розпочав голова ГО «Делятинщина Туристична»  Лев Богданович Кухарук, який, власне, взяв на себе майже всі організаційні питання. Захід розпочато молитвою та благословенням о.Тараса. Голова громади Богдан Клим’юк  привітав учасників конференції та подякував усім за те, що вшановують пам’ять талановитого митця Василя Турчиняка. Селищний голова запевнив присутніх, що керівництво ОТГ, депутатський корпус  та виконавчий комітет завжди готові підтримати заходи, покликані вшановувати відомих людей краю. Лев Богданович запросив до складу президії члена Спілки краєзнавців України, літературознавця Євгена Барана, доцента кафедри образотворчого мистецтва  Інституту мистецтв Прикарпатського університету     ім. В. Стефаника Вікторію Типчук та секретаря селищної ради Віру Кухтарук, яка  продовжила проведення конфереції.  З доповіддю   виступила доцент кафедри образотворчого мистецтва Інституту мистецтв  Прикарпатського університету Вікторія Типчук, яка розповіла присутнім про новаторські пошуки плоского різьблення Василя Турчиняка, про його унікальні здібності будівничого церков. Перед присутніми виступили також дослідники життя та творчості різьбяра С.Флис, С.Голіней, О.Петріщак, Є.Баран, Р.Киселюк, Л.Кухарук, В. Левицький, В.Гурмак, а також юні дослідниці Аліна Яворська, учениця  8 класу Делятинської гімназії, та  Любов Кондрашова, учениця Делятинського ліцею №3.Усі, хто відвідав конференцію, змогли насолодитися виставкою представлених робіт Василя  Турчиняка, ознайомитися з оригіналами документів, світлинами, якими люб’язно  поділилися нащадки різьбяра. Також  відомий різьбяр, мистецтвознавець Тарас Стринадюк представив свої творчі здобутки з власного музею.  На виставці були   представлені   роботи митця О. Петріщака,  ікони мисткині К. Кіжіштейн та роботи учнів -гуртківців Делятинського ліцею №3 та інші . Даний захід зібрав мало не всіх нащадків відомого «різьбяра від Бога» Василя Турчиняка. Його онучка Марія Виксюк розчулила  до сліз присутніх   розповіддю про свого дідуся, про його пророцтва, які збуваються, про його унікальні вміння бути частинкою природи, дружити з бджолами, воронами , зміями, про його велику працєлюбність та дивовижний талант…. Учасники конференції  побували на могилі В.Турчиняка, де о. Богдан Іванюк відправив заупокійну Панахиду за померлим, після чого всі відвідали храм, який колись  збудував та оздобив майстер. Як результат, було прийнято рішення узагальнити всі матеріали та підготувати до другу книгу-дослідження про життя та творчість великого «різьбяра від Бога» В.Турчиняка та підготувати матеріали для вивчення творчості митця в освітніх закладах Делятина.

Насамкінець хочеться висловити щиру дяку активним організаторам конференції, а саме:  ГО «Делятинщина туристична», особливо її голові - Леву Богдановичу Кухаруку, родині митця, директору Народного дому  Марії Івасюк, дослідникам творчості В. Турчиняка та усім митцям, які представили свої роботи на виставці. Нехай мистецька спадщина різьбяра надихає майбутні покоління до творчості і нехай наша громада багатіє талантами!